Borisov, 3. AB -Arap Dünyası Zirvesi'nde: AB'nin birlik ve güçlü olmasından yanayızPazartesi, 29 Ekim 2018

Borisov, 3. AB -Arap Dünyası Zirvesi'nde: AB'nin birlik ve güçlü olmasından yanayızBaşbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada Başbakan Boyko Borisov'un Atina'da düzenlenen 3. Avrupa Birliği (AB)-Arap Dünyası Zirvesi'nin açılışında,"AB ülkelerinin birlik içinde olması, güçlü olmasından yanayız. Bu şekilde Arap dünyasına ortak olarak daha uygun, daha güçlü olacağız. Arap dünyası, değerleri ile AB'yi hukukun üstünlüğü, özellikle de savaşların olduğu yerlerde kadınların ve çocukların hakları, özgürlükler konusunda örnek alabilir" dediği kaydedildi. Bulgaristan Başbakanı, önümüzdeki yıllarda daha sakin bir şekilde çalışmamız için hepimizin ilk olarak savunması gereken şeyin değerler olduğuna işaret etti.

Başbakan Borisov, Batı Balkan ülkeleri arasındaki bağlantılar konusunun AB Konseyi Bulgaristan Başkanlığı döneminde masaya yatırıldığını hatırlattı. Borisov,"Balkanlar'da genel olarak büyük fırsatlar görüyorum" diye vurguladı ve Romanya, Yunanistan ve Sırbistan ile yapılan olağan dörtlü toplantıların Balkan bölgesini daha rekabetçi hale getirmeyi amaçladığını söyledi. Bulgaristan Başbakanı, Yunanistan ile sıvılaştırılmış gaz interconnektörünün inşasının yıl sonuna kadar tamamlanacağına dair umudunu dile getirdi ve 2 Kasım 'da Varna' da Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ile yapacağı görüşmede bu konuya odaklanacağını da sözlerine ekledi.

Atina'daki forumda Bulgaristan Başbakanı, göçmenlerin geldiği bölgelere yardım etmek için Balkanlar'da gıda dağıtım merkezlerinin kurulması gereğini vurguladı. Borisov, "Bizi Avrupa'da vuran göç dalgası ve kelimenin tam anlamıyla birçok ülkeyi kıran kırana göç dalgası, Afrika'yı, dünyada açlık sorunu olan ülkeleri düşünmemiz gerektiğini gösteriyor" diye vurguladı.

Başbakan Borisov, Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki ilişkileri iyi komşuluk ilişkileri ve mükemmel ortaklık örneği olarak belirtti. Borisov," Üçüncü taraflara karşı asla bir politika yürütmüyoruz. Siyasi partiler, siyasi sistemler ne olursa olsun Bulgaristan ve Yunanistan, barış, anlayış, işbirliği ile her zaman iyi komşuluk örneği olmuştur ve biz biliyoruz ki, Yunanistan ile her zaman dost olduk ve her zaman dost olmalıyız" diye ekledi. Başbakan, Almanya, Fransa, Rusya ve Türkiye liderlerinin İstanbul'daki toplantısının Suriye'deki krizi siyasi yollarla çözmek için iyi bir bakış açısı sunduğunu sözlerine ekledi.


DİĞER HABERLER