Borisov, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı ile görüştüPazartesi, 24 Temmuz 2017

Borisov, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı ile görüştü Başbakan Boyko Borisov ve ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Hoyt Yee'in görüşmesinde ele alınan konular arasında Batı Balkan ülkelerinde yaşanan süreçler de yer aldı.

Başbakan Borisov, bölgede devletler için Avrupa Birliği (AB) perspektifinin önemi üzerinde durdu. Başbakan, bu ülkelerin AB'ne katılımının 2018 yılında AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevini üstlendiği zaman ülkemizin öncelikli konularından biri olacağının altını çizdi.

Başbakanlık konutunda gerçekleştirilen görüşmede Borisov, Hoyt Yee ile Trieste kentinde katıldığı "Berlin Süreci" veya "Batı Balkan Ülkeleri Zirvesi" olarak bilinen toplantının sonuçlarını konuştu. Başbakan, 8 Nolu Pan Avrupa Ulaşım Koridorunun Berlin Sürecine katılması ile Batı Balkan ülkeleri ve AB ülkeleri arasında bağlantı kurulması imkanları üzerinde durdu. Borisov, "Bağlantı sağlayan altyapı önemli, o Balkan ülkelerinin gelişimi için yeni perspektif kazandıracaktır" diye kaydetti.

Bulgaristan ve Yunanistan arasında doğalgaz bağlantısı kurulmasına ilişkin projede kaydedilen ilerlemeye de temas edildi. Başbakan, bu projenin iki ülkeden başka Güneydoğu Avrupa ve AB açısından da büyük önem arz ettiğini izah etti. Bu projeyle Güney Gaz Koridoru üzerinden doğalgaz kaynakları ve tedarik güzergahlarının çeşitlendirilmesinin başarılacağını kaydetti.

İkisi Bulgaristan'da Balkan Doğalgaz Dağıtım Merkezi kurulmasına ilişkin projeye de temas ettiler.

Borisov ve ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı, müttefik ülkeler olarak ortak hedeflerin yararına Bulgaristan ve ABD arasında ikili ortaklığın güçlendirilmesi üzerinde konuştular. Başbakan, güvenlik ve savunma alanında işbirliğin Bulgaristan için büyük önem arz ettiğini ve Avrupa'da en büyük askeri eğitimin ülkemizde gerçekleştiğini vurguladı.

Görüşmede Başbakan yardımcıları Tomislav Donçev ve Ekaterina Zaharieva da hazır bulundular.


DİĞER HABERLER