Borisov ABD ile ticari ilişkilerimizi derinleştirmeyi umuyorPazartesi, 31 Ağustos 2020

Borisov ABD ile ticari ilişkilerimizi derinleştirmeyi umuyorBaşbakan Boyko Borisov, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matthew Boyce ile bir araya geldi.

Slovenya'da Bled Stratejik Forumu'nun başlamasından önce ikili, ülkemizin diğer 11 Avrupa ülkesiyle birlikte katıldığı "Üç Deniz" girişimini tartıştı.

Borisov, girişimin ticaret ve ekonomik işbirliği için pragmatik bir platform olarak önemine dikkat çekti. Girişim kapsamında bölge ülkelerinin Baltık, Adriyatik ve Karadeniz arasındaki bölgede bulunan ülkelerin entegrasyonunu derinleştirmenin ve bunlar arasında kuzey-güney yönünde enerji, ulaşım, iletişim, bilgi teknolojileri ve iş alanlarında daha fazla bağlantı oluşturmanın faydalarını vurguladı.

Başbakan, "COVID-19 salgını sonrasında ekonomik toparlanma döneminde Bulgaristan ve ABD arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da güçlü bir şekilde derinleşmesi önemli olacak" diye belirtti.

Borisov, Bulgaristan ve ABD'nin müttefik ve stratejik ortaklar olduğunu ve işbirliğinin hem ikili bazda hem de NATO ve AB-ABD içinde son derece geniş olduğunu vurguladı.

Başbakan, Ocak ayında Sofya'da düzenlenen Bulgaristan-ABD Stratejik Diyalog Toplantısının ilk oturumuna övgüde bulundu. Borisov'un ifadesine göre, iki ülke arasındaki ikili ticaretin sürdürülebilir büyümesine yönelik pozitif trendi sürdürmek ve ABD'den yeni doğrudan yatırımlar çekmek çok önemli. Yüksek teknoloji sektörlerinde, dış kaynak kullanımında, makine mühendisliğinde ve elektrik elektronik mühendisliğinde bunun için potansiyel var.

Toplantıda enerji, güvenlik ve savunma alanlarında başka konular da ele alındı.


DİĞER HABERLER