Borisov, Avrupa otoyolunda başlayan inşaat çalışmalarını yerinde incelediPerşembe, 27 Haziran 2019

Borisov, Avrupa otoyolunda başlayan inşaat çalışmalarını yerinde incelediBaşbakan Boyko Borisov, Avrupa otoyolu inşaat çalışmalarını yerinde inceledi. Borisov, inceleme yaptığı sırada, "Bojurişte Organize Sanayi Bölgesi'ne giden en hızlı yol yapılmalı" diye emretti. Bundan önce Sofya Bojurişte Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret eden Borisov,"Oradaki Almanlar'a ait fabrika sahiplerinin ne söylediğini duydunuz. Sanayi bölgesindeki tüm arsalar satılmıştır. Yatırımcılar ülkeden ayrılmadığı gibi giderek sayısı artıyor. Daha büyük fabrikalar inşa edilince bu otoyollar henüz yapılmadan dar gelmeye başlayacak" dedi.

Başbakan, Avrupa otoyolunun Dragoman-Slivnitsa arasındaki bölümünde yapılan inşaat çalışmalarını inceledi. Proje bu yılın mayıs ayı ortalarında başlatıldı ve 2021 yılına kadar tamamlanacak. Proje, Karayolu Altyapısı Ajansı tarafından uygulanan Yeni İnşaat Programı kapsamında devlet bütçesinden sağlanan kaynaklarla finanse edilmektedir.

Borisov, otoyol inşaatında çalışan işçilere,"Bizden bunlar kalacak. İşçiler çocuklarını buraya getirerek "Bu yolu biz yaptık" diyecekler ve gelecek nesiller babalarının bu yollarda çalıştığını bilecek" diye belirtti.

Başbakan, inşaat çalışmaları yapılırken kesinlikle arkeolojik kalıntıların ve çevrenin korunması gerektiğini söyledi.

Borisov,"Önümüzdeki yıl hanehalkı gelirini yüzde 10 oranında artırmak istiyoruz, hemşirelere daha yüksek ücret ödenmesini sağlamak istiyoruz" diye kaydetti ve bu yüzden en kısa sürede sadece vergi gelirlerine bel bağlamayıp E-TOLL otoyol ücret gelirleri elde edilmesinin önemli olduğunu ekledi.

Halihazırda Avrupa otoyolunun Kalotina Sınır Kapısı-Dragoman ve Dragoman-Slivnitsa arasındaki iki bölümünde hazırlık ve inşaat çalışmaları yapılıyor. Sonbaharda Kalotina Sınır Kapısı-Dragoman arasındak bölümde de inşaata başlanılması bekleniyor. 10 Nolu Ulaşım Koridorunun bir parçası olan Sofya-Kalotina yolunun modernizasyonu ile 4 ve 8 nolu Trans-Avrupa Ulaştırma Koridorlarının Burgaz, Türkiye ve Yunanistan istikameti yönündeki trafik akışlarının dağılımı geliştirilecek ve iyileştirilecek. Yolun modernizasyonu bölgede trafik hacmini ve trafik güvenliğini artıracak, Doğu Asya /Doğu Akdeniz Ulaşım Koridoru boyunca ve Orta Avrupa ve ters yönde transit trafiğin yoğunluğunu azaltacak.

Bugün Borisov'a Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, Maliye Bakanı Vladislav Goranov ve Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Nikolay Nankov eşlik ettiler.


DİĞER HABERLER