Borisov: Balkanlarda terör örgütlerinin uyuyan hücrelerinin aktifleşmesinden endişeliCuma, 28 Nisan 2017

Borisov: Balkanlarda terör örgütlerinin uyuyan hücrelerinin aktifleşmesinden endişeli Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Genel Başkanı Boyko Borisov, Makedonya'da yaşanan olaylardan dolayı bölgede terör grupların aktifleşmesinden endişe duymakta. Bölgede durumdan dolayı terör örgütlerinin uyuyan hücrelerinin aktifleşip aktifleşmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Borisov, "Bu durum tüm Balkanlar için alevlenen bir tehdit ve bölgede istikrar bozulabilir "diye kaydetti.

Borisov, etnik hoşgörüsüzlükten dolayı da endişe duymakta. Yine Bulgaristan'da başarılı bir hoşgörü modeli olduğunu belirtti.

Borisov, dış güçlerin Makedonya'nın iş işlerine karışmasını eleştirdi. Makedonya'da yaşanan gerginliğin dış güçlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı sorusu üzerine Borisov, "Makedonya'nın toprak bütünlüğü ve Avrupa Birliği (AB) ve NATO'ya üye olması Bulgaristan için hayati önem arz ediyor" dedi.

GERB lideri, "Herkesin olduğu gibi ben de Makedonya'da yaşanan olaylardan dolayı endişeliyim. Ancak Makedonya'nın iç işlerine karışmamalıyız" dedi.

Makedonya'da bir sürü siyasetçi ile temaslarda bulunduğunu aktaran Borisov, onlara yıllarca alevlenen bu krizden siyasi bir çıkış bulmaları çağrısında bulunduğunun altını çizdi.

Borisov,"Burada parti liderlerinin duyguları arka planda kalmalıdır. Büyük ölçüde nefret var. Makedonya'nın toprak bütünlüğünü koruması ve Avrupa-Atlantik entegrasyonu yolunda devam etmesi bizim için hayati önem arz etmektedir. Sınırlarımızda böyle bir istikrarsızlık olması bizim için iyi bir şey değil" diye kaydetti. Borisov, ülkemizin etnik hoşgörü örneği bir ülke olduğunun altını çizdi.

Gelecek Başbakan, "Böyle bir gerginlik çıktığında insanlar görevden istifa etmelidir. AB ve NATO üyeliği yolunda her türlü desteklediğimiz bir ülkenin Parlamentosu'nda bu tür süreçler yaşandığında, kan aktığında, vicdansız tavırlar sergilendiğinde duyarsız kalamayız" diye kesin konuştu.

Borisov, "Makedonya'da olup bitenler kabul edilemez bir şeydir. Bulgaristan, siyasi istikrar örneği olmalıdır" dedi. Bu yüzden Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile birlikte halkın yararına nasıl çalışılması gerektiğine dair örnek olduklarını söyledi.


DİĞER HABERLER