Borisov: Belene Nükleer Enerji Santrali'nin inşası için fırsat arıyoruzPerşembe, 26 Temmuz 2018

Borisov: Belene Nükleer Enerji Santrali'nin inşası için fırsat arıyoruzBaşbakan Boyko Borissov, Rusya Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'a Bulgaristan Meclisi ve Bakanlar Kurulu'nun Belene Nükleer Enerji Santrali'nin inşası için fırsatlar aradığını bildirdi. Bu, Başbakan ve Rosatom Devlet Kuruluşu Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve İş Geliştirme ve Uluslararası İş Ünitesi Direktörü Kiril Komarov arasındaki Kozloduy Nülkleer Enerji Santrali'nin V ve VI. Ünitesinin ömrünün uzatılması vesilesiyle yapılan toplantıda oldu.

Borisov, Bulgar tarafının koyduğu şartların santralin inşaatının stratejik bir yatırımcıyla birlikte piyasa prensibiyle ve devlet garanti vermeden yapılmasını öngördüğünü açıkladı.

Komarov,"Bulgaristan hükümetinin Belene Nükleer Enerji Santrali'nin inşası projesini canlandırma kararından dolayı tebrik ediyoruz ve hayata geçirilmesine yardımcı olarak sevinçliyiz" diye belirtti.

Borisov ve Komarov, Bulgar ve Rus tarafı arasında iyi bir çalışma yapıldığını kaydettiler.

Borisov, Kozloduy Nülkleer Enerji Santrali'nin V ve VI. ünitesinin çalışma süresinin uzatılmasının hükümetin temel önceliği olduğunu kaydetti.

Başbakan'ın ifadelerine göre nükleer enerjinin kapasitesinin korunması, Bulgar enerji sisteminin güvenliğini sağlayacaktır.


DİĞER HABERLER