Borisov: Bulgaristan için OLAF ile ortaklık çok önemliPerşembe, 27 Haziran 2019

Borisov: Bulgaristan için OLAF ile ortaklık çok önemli Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre Başbakan Boyko Borisov, Avrupa Sahtecilikle Mücadele Ofisi (OLAF) Genel Müdürü Ville Itala ile bir araya geldi. Başbakanlık konutunda yapılan görüşmede Borisov, "Bulgaristan için OLAF ile ortaklık çok önemlidir" diye kaydetti.

Bu, İtala'nın geçen yıl ağustos ayında göreve geldiğinden beri İlk Bulgaristan ziyaretidir. OLAF Genel Müdürü, Bulgaristan hükümetinin kaçakçılıkla mücadeledeki başarılarından etkilendiğini belirterek Borisov'u tebrik etti. İtala, Bulgar makamları ile OLAF arasındaki mükemmel işbirliğinin gelecekte de devam edeceğini umduğunu belirtti.

Bulgaristan ile OLAF'ın iyi çalıştığına dikkat çeken Borisov, "Tabii ki, mümkün olan en iyi işbirliğinde bile her zaman geliştirme ve daha iyi sonuçlar alma potansiyeli vardır" dedi. Başbakan, Avrupa Komisyonu'nun nisan sonunda kabul ettiği yeni Yolsuzlukla Mücadele Stratejisi'nden de söz etti. Onun ifadesine göre, AB bütçesini etkileyen dolandırıcılık suçlarının önlenmesi, açığa çıkarılması ve cezalandırılması için mevcut sistemin iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır.

Borisov, Bulgaristan, 2014-2020 dönemi için Ulusal Usulsüzlük ve Dolandırıcılık Suçlarını Önleme ve Mücadele Stratejisi'ni uyguladığını ve 2021-2027 dönemi için yeni bir belge hazırlandığını da belirtti. Başbakan, Bulgaristan'ın, Avrupa Birliği (AB) fonları ve programları konusundaki usulsüzlükleri bildirme yükümlülüklerini tam olarak yerine getirdiğini de sözlerine ekledi. Borisov," Bir usulsüzlük şüphesi doğuran bilgilerin kontrol edilmesini ve dikkate alınmasını sağlamak için yasal bir temel oluşturulmuştur" dedi.

Borisov, Bulgaristan'ın, OLAF'ın kapasitesini güçlendirmeye yönelik önerileri ve Avrupa Savcılığı ile OLAF arasında etkin bir işbirliği için düzenleyici çerçeve oluşturulmasını tutarlı bir şekilde desteklediğini belirtti.


DİĞER HABERLER