Borisov, "Doğalgaz iletim sistemimiz en iyi kompresörlerle modernize edildi"Cuma, 20 Kasım 2020

Borisov, Başbakan Boyko Borisov, yapım aşamasında olan "Rasovo" kompresör istasyonunda incelemede bulundu. Başbakan, "Doğalgaz iletim sistemimiz en iyi kompresörlerle modernize edildi ve tersinir oldu, böylece gazı her yöne taşıyabiliriz. Kompresörlere 360 milyon levalık yatırım yaptık, böylece sadece çeşitlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda Bulgar işletmelerine ve tüketicilere en düşük fiyatla gaz tedariki ve nakliyesi sağladık" diye kaydetti.

Diğer kompresör istasyonu "Nova Provadia" ile birlikte iki kompresör istasyonu, Balkan Akım boru hattı projesi güzergâhı boyunca basıncı artırmaya hizmet edecek. "Rasovo" kompresör istasyonuna Amerikan şirketi Solar Turbines tarafından üretilen üç kompresör ünitesi çoktan kuruldu. En son nesil aynı tip kompresör ünitelerinden dört adet ünitenin "Nova Provadia" kompresör istasyonuna kurulması planlanıyor. Üniteler düşük emisyonlu yakma fırınları ile donatılacak ve çevre koruma mevzuatının tüm gerekliliklerini karşılayacak.

Şu anda "Rasovo" kompresör istasyonunun kurulacağı yerde inşaat ve montaj çalışmaları yapılmaya devam ediyor ve Aralık ayında tamamlanması bekleniyor. Üç doğalgaz turboşarj ünitesine ek olarak bir idari bina, üretim ve servis binaları da kurulacak. İki kompresör istasyonunun tasarım, tedarik ve inşaat sözleşmesinin toplam değeri yaklaşık 180 milyon avro.

Kompresör istasyonları, "Doğalgaz iletim altyapısının Bulgaristan-Türkiye sınırından Bulgaristan-Sırbistan sınırına kadar genişletilmesi" projesinin uygulanması için kilit önem taşıyor. Projenin doğrusal aşaması da inşaatın ileri bir aşamasında. Yer yer engebeli alanlar ve nehirler, kanallar, dereler, vadiler, yollar, demiryolları ve diğer teknik altyapı gibi birçok doğal engellerden geçen güzergah göz önüne alındığında proje başlı başına gerçek bir mühendislik çözümü gerektiriyor. Projenin uygulanması, anti-salgın önlemlerine uyularak çalışmalara devam edilerek Covid-19 salgını nedeniyle olağanüstü hal sırasında bile durmadı. Bununla birlikte kapsamlı arkeoloji kampanyaları yürütülerek gaz boru hattının inşaatı sırasında arkeolojik değerlerin yok edilmesine izin verilmeyerek kültürel mirası korumak için ciddi çabalar sarf edilmekte. Bu ve geçen yıl Balkan Akım projesi güzergahı boyunca toplam 87 saha incelendi ve en önemli eserler Vladinya köyü ve Letnitsa kasabası yakınlarındaki kazılardan elde edildi. Balkan Akım projesi ile ilgili yapılan kazı çalışmalarında elde edilen en ilginç buluntuların, Bulgaristan Bilimler Akademisi Ulusal Arkeoloji Enstitüsü Müzesinde büyük bir sergi düzenlenerek tanıtılması bekleniyor. Arkeolojik kazıların toplam giderleri 18 milyon levayı aşıyor.

Hem doğalgaz boru hattı hem de tesisleri, işletmeye alındıktan sonra Bulgaristan'ın doğalgaz iletim sisteminin bir parçası olacak. Ülkemizin bölgede ve bütün Avrupa Birliği'nde önde gelen bir ticaret dağıtım merkezi haline gelmesi için projenin uygulanması büyük önem arz ediyor.

Balkan Akım doğalgaz boru hattının inşası, doğalgazın çeşitli kaynaklardan temin güvenliğinin artırılması, doğalgaz piyasasında rekabetin ve şeffaflığın artırılması, bunun da doğalgaz tüketicilerini olumlu yönde etkilemesini amaçlamakta. Piyasa entegrasyonu için kilit bir proje olan Balkan Akımı, ülkeye ve bölgeye doğal gaz tedarikinin sağlanmasına katkıda bulunacak, kaynakların ve güzergahların çeşitlendirilmesi için gerçek koşulların oluşturulmasına ve Bulgaristan'a ve Bulgaristan üzerinden ek miktarlarda doğal gaz taşıma imkanı sağlayacak.

Sadece 5 ay önce Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandır Vuçiç, Türkiye-Bulgaristan sınırından Bulgaristan-Sırbistan sınırına kadar olan doğalgaz iletim altyapısının inşaatında kaydedilen ilerlemeyi görmek için Başbakan Boyko Borisov'un daveti üzerine Bulgaristan'ı ziyaret etti. İki lider, Balkan Akımı doğalgaz boru hattı inşaatını Letnitsa bölgesinde helikopterle inceledikten sonra Veliko Tırnovo'yu ziyaret etti.


DİĞER HABERLER