Borisov, hükümet kurulmasına ilişkin üç alternatif sunduPazartesi, 27 Ekim 2014

Borisov, hükümet kurulmasına ilişkin üç alternatif sundu Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin lideri Boyko Borisov, bugün gerçekleştirilen Meclisin ilk oturumunda gelecek hükümetin kurulmasına dair üç alternatif olduğunu kaydetti. Borisov, "Reformcu Blok ve Vatanseverlik Cephesi ile ortaklık içerisinde kurulacak hükümetin başına geçmeye hazırım. Bu hükümetin ömrü kısa olabilir ve gelecek yıl yapılacak yerel seçimlerle birlikte erken genel seçimler de yapılabilir. İkinci alternatif,hükümetin iki yıllık ömrü olup Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte erken genel seçimler de yapılabilir. Üçüncü alternative de dört yıllık tam bir dönem hükümet kurulmasıdır ve ben bu durumda iki buçuk yıl sonra Cumhurbaşkanı seçimlerinde aday olmayacağım. Bunu böyle bir senaryo hazırlandığına dair spekülasyonların ortadan kaldırılması için söylüyorum" dedi.

GERB lideri, "Hükümette başka siyasi güçler de yer alırsa daha istikrarlı olacak. Başka bir alternative de Reformcu Blok'un Başbakan olmamama ilişkin teklifi kabul etmemdir. O zaman GERB'den tain edilen bakanları bile kontrol edebileceğim şüpheli. Bu alternatiflerden her birine hazırım" dedi.

Karar bir iki gün içinde alınacak. Borisov, Meclis'teki diğer 7 parti ve koalisyonun başkanlarıyla görüşüp karar alacaklar.


DİĞER HABERLER