Borisov, Johnson'a: Ülkemiz anlaşmalı Brexit için elinden geleni yapıyorÇarşamba, 28 Ağustos 2019

Borisov, Johnson'a: Ülkemiz anlaşmalı Brexit için elinden geleni yapıyorBaşbakanlıktan verilen bilgiye göre, dün Başbakan Boyko Borisov, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Başbakanı Boris Johnson ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Telefon görüşmesinin ana konusu güvenlik konusunda son derece iyi işbirliği bulunması oldu. Birleşik Krallık Başbakanı'nın talebi üzerine gerçekleşen görüşmenin odak noktası, suçlara ve uyuşturucu madde kaçakçılığına karşı mücadelede çok sayıda başarılı ortak operasyonlar oldu. Borisov,"Bu alanlarda çalışmaya devam etmeliyiz" dedi.

Onun ifadesine göre, geliştirilmesi gereken bir diğer önemli işbirliği alanı eğitimdir. İki başbakan, Avrupa Birliği'nin (AB) dış sınırlarının korunmasının önemli olduğu görüşü etrafnda birleştiler.

Borisov, Brexit konusunda herkes için iyi olacak bir anlaşmaya varmak için ülkemizin mümkün olan her şeyi yapacağını vurguladı. Başbakan Borisov, İngiltere'de yaşayan pek çok Bulgaristan vatandaşının ve aynı zamanda ülkemizde yaşayan birçok İngiliz'in olduğunu belirtti. Onun ifadesine göre bu, her iki topluluğu da zenginleştirir.

Borisov, Balkanların ve Güneydoğu Avrupa'nın önemini vurguladı. Bulgaristan Başbakanı, önümüzdeki yıl ülkemizin ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin İngiltere Başbakanı'nın davet edileceği Berlin Süreci çerçevesinde düzenlenecek olan Batı Balkanlar Zirvesi'ne başkanlık edeceklerini vurguladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Başbakan Boyko Borisov'u devleti başarılı yönetmesinden ve partisinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde elde ettiği zaferden dolayı kutladı. Johnson, Başbakanı Borisov'u İngiltere'yi ziyaret etmeye davet etti. Bulgaristan Başbakanı da İngiliz mevkidaşını ülkemizi ziyaret etmeye davet etti.


DİĞER HABERLER