Borisov, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Siyarto ile görüştüPerşembe, 21 Ocak 2016

Borisov, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Siyarto ile görüştüBaşbakan Boyko Borisov'un Bakanlar Kurulu binasında Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Siyarto ile yaptığı görüşmede ele aldıkları konular arasında Macaristan ile ticari, ekonomi ve yatırım işbirliği de yer aldı. Başbakan, iki ülke arasındaki ekonomik temasların aktivize edilmesinin karşılıklı çıkara dayalı olduğunu belirterek, Macaristan ile ticaret hacminin 2015 yılının ilk 9 ayında önceki 2014 yılına göre artış gösterdiğini kaydetti. Borisov, Macaristan'ın Bulgaristan'da tercih edilen bir yatırımcı olduğunu ve bu yönde gerçekleştirilmemiş potansiyelin mevcut olduğuna vurgu yaptı.

Başbakan, hükümetin enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi yönündeki çabalarına değindi. Borisov, Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki interkonektör bağlantısının inşaatı üzerinde durdu, "Balkan" doğalgaz hubı kurulması teklifi yapıldığını da vurguladı. Başbakan, Sofya-Budapeşte arasında tekrar uçak seferleri başlatılması fikrini alkışladı.

Mülteci baskısı konusunda Başbakan, sorunla mücadelede karşılıklı anlaşma ve sorumluluğun paylaşılmasıyla ortak çabaların önemine vurgu yaptı. Borisov'un ifadelerine göre çabalar göçün nedenleri üzerine odaklanmalıdır. Borisov, Avrupa Birliğinin dış sınırı olan devlet sınırının korunmasına yönelik ciddi çalışmalar yapıldığını vurgulayarak, Bulgaristan'ın AB'ye üyelik yükümlülükleri konusunda son derece sorumlu davrandığını belirtti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER