Borisov ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı Genel Sekreteri Gurria telefonda görüştüÇarşamba, 28 Ağustos 2019

Borisov ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı Genel Sekreteri Gurria telefonda görüştüBaşbakanlıktan verilen bilgiye göre, dün Başbakan Boyko Borisov, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Gurria'nın talebi üzerine gerçekleşen görüşmede ikisi, katılım öncesi süreçteki ilerlemeyi ve Bulgaristan'ın OECD ile işbirliğini derinleştirmek ve yapılandırmak için attığı adımları konuştular.

Başbakan Borisov ve OECD Genel Sekreteri, ilişkilerde her ikisinin de onayladığı yeni bir dinamik olduğu görüşü etrafnda birleştiler.

İkisi arasındaki telefon görüşmesi, bu yılın temmuz ayında, Polonya'nın Poznan kentinde gerçekleştirdikleri görüşmenin bir devamı niteliğindeydi. Başbakan Borisov, Berlin Süreci çerçevesinde düzenlenen Batı Balkanlar Zirvesi kapsamında Angel Gurria'ya 2019-2020 dönemi için Bulgaristan'ın Eylem Planı'nı verdi. Plan, Bulgar hükümetinin standartları karşılama ve OECD'ye üyelik kriterlerini yerine getirme çabalarını hızlandırma kararlılığını ve istekliliğini yansıtıyor.

OECD Genel Sekreteri, ülkemizin iyi bir şansı olduğunu ve planın Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov tarafından eylül ayında Paris'te yapılacak OECD Konseyi toplantısında sunulmasını dört gözle beklediğini belirtti.

Borisov, Bulgaristan'ın plana dahil edilen belirli faaliyetlerin uygulanması konusunda aktif olarak çalışmaya devam ettiğini doğruladı. Bulgaristan Başbakanı, ülkemiz OECD tarafından üyelik müzakerelerini başlatmaya davet edildikten sonra örgütün belirli standart ve kriterlerini yerine getirme konusundaki çalışmaları daha da hızlandırmaya hazır olduğumuzu vurguladı.

Borisov, ayrıca AB üyesi olarak Bulgaristan'ın bu kriterlerin büyük bir bölümünü yerine getirdiğini belirtti.


DİĞER HABERLER