BSP de yeni bir hükümet kuramadıPerşembe, 28 Temmuz 2022

BSP de yeni bir hükümet kuramadı

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı da hükümet kurma çalışmalarının başarısız sonuçlanması üzere bugün 47. Dönem Halk Meclisi ortamında üçüncü hükümet kurma yetkisini yerine getirmeden Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iade etti.

Cumhurbaşkanlığında düzenlenen törende BSP partisi lideri ve istifa halindeki Başbakan Yardımcısı Kornelia Ninova, BSP İttifakı Meclis Grubu Başkanı Georgi Svilenski, BSP İttifakı Meclis Grubu Sekreteri İrena Anastasova ve milletvekili Atanas Zafirov hazır bulundular.

Svilenski, yetki belgesini verirken, “Bu günlerde Meclis grubumuz, 47. Dönem Halk Meclisi ortamında yeni bir hükümet kurmak için mümkün olan her türlü çabayı gösterdi. Potansiyel koalisyon ortakları olan dört partiye sunduğumuz bir yönetim ve yasama programı hazırladık, ne yazık ki son anda Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi yasama programından desteğini çekti. BSP, Başbakanlık için bir aday göstermemeye karar verdi ve biz de görevi yerine getirilmemiş olarak iade ediyoruz” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı Radev, “İktidar koalisyonu, yerine getirilmemiş bir hükümet kurma göreviyle birlikte geçici kabineye enerji kaosu bırakıyor. Ekonominin ve sosyal sistemlerin çöküşüne dönüşebilecek enerji krizi, bu hükümetin bıraktığı en kötü mirastır” diye kaydetti.

Ninova, “Elektrik ve Su Düzenleme Komisyonu (KEVR) ile ilgili sorunu çözmek için her türlü çabayı gösterdik. Hatta görüştüğümüz üç partiye KEVR Başkanının meşru bir şekilde seçilebilmesi için Meclisin çalışma süresinin uzatılmasını teklif ettik. Önümüzdeki zorlu aylarda KEVR'nin çalışmamasının nasıl bir zorluk getireceğinin tamamen farkındayız” dedi ve Cumhurbaşkanına bu sorunu çözmek için Meclisin görev süresini uzatmak isteyip istemediğini sordu.

Cumhurbaşkanı, “Halk Meclisini bu son derece önemli meseleye hafta sonuna kadar bir çözüm bulmaya çağırıyorum” diye ifade etti.

Radev, kendi deyişiyle, Bulgaristan'ın geleceğini önemseyen siyasilere yaklaşan parlamento seçimlerinde başarılar diledi.


DİĞER HABERLER