BSP, hükümet kurma yetkisini iade edecekÇarşamba, 27 Temmuz 2022

BSP, hükümet kurma yetkisini iade edecek

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı Meclis Grubu Başkanı Georgi Svilenski, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “BSP, yarın hükümet kurma yetkisini yerine getirmeden Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iade edecek” diye bildirdi.

Bu karar, Mecliste muhalefetin BSP'nin yönetim programını gündeme almayı reddetmesi üzerine alındı. Sol ittifak, yönetim programı Meclis tarafından kabul edilirse, Asen Vasilev başkanlığında bir kabine önerecekti. 

Svilenski, “”GERB”, “HÖH”, “İTN” ve “Vızrajdane” partileri ülkeyi kaosa sürükledi. Onlar, ülkede kaos ve yıkım istiyor” diye suçlamalarda bulundu.

BSP ittifakı Meclis Grubu Başkanı, “Bugün yaşananlar, bu ayrımcı insan ve parti çizgisinin hangi tarafında olduğunu, kimin yolsuzlukla mücadele etmek istediğini ve onu savunanların kim olduğunu kamuoyuna gösterdi. İTN'nin önerilerini de dahil eden üç partinin bir programını hazırladık. Program, Bulgaristan'ın nasıl gelişmesini istediğimizi yansıtıyor. Yolsuzlukla Mücadele Kanunu kabul edilmesini ve Elektrik ve Su Düzenleme Komisyonu (KEVR) başkanının 12 Ağustos'a kadar seçilmesini öngörüyor. Devlete yönelik tehlikenin sorumluluğu, şimdi Bulgaristan'ın işleyen bir hükümete ve parlamentoya sahip olmasını desteklemeyenlere aittir” dedi. 

Svilenski’nin ifadesine göre, “İTN”, “HÖH” ve “Vızrajdane” partilerinin Meclis grupları BSP'nin yasama programını sabote etti.

BSP Meclis Grubu Başkanı, ”Vızrajdane’nin GERB'in arkasında, HÖH’ün ise İTN'nin arkasında olduğu ortaya çıktı. İTN'in görüşme isteğini açıkladığı ilk günden itibaren bunun iki yüzlü bir davranış olduğu ve hükümet kurumlasını istemediği anlaşıldı” diye öfkesini gizleyemedi. 

Svilenski, “Yarın hükümet kurma yetkisini yerine getirmeden Radev’e iade edeceğiz ve devleti kaosa sürükleme sorumluluğu, bugün Bulgaristan'ın bir hükümet kurmasını sabote edenlere aittir” diye özetledi.


DİĞER HABERLER