BSP İttifakı, hükümet kurma yetkisini Cumhurbaşkanı Radev'e iade ettiSalı, 24 Ocak 2023

BSP İttifakı, hükümet kurma yetkisini Cumhurbaşkanı Radev'e iade etti

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı, bugün dördüncü kez üçüncü hükümet kurma yetkisini Cumhurbaşkanı Rumen Radev'e iade etti.

BSP İttifakı Başkanı Korneliya Ninova, Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen törende hükümeti kurma görevini iade ederken yetkiyi elinde bulundurduklerı hafta boyunca Schengen Bölgesi’ne katılma, Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı, 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi ve yargı reformu olmak üzere dört öncelik üzerinde birleşerek bir hükümet oluşturmak için azami çaba sarf etmelerine rağmen yine de mutabakatın sağlanamadığına işaret etti.

BSP, yukarıda belirtilen öncelikleri tartışmak için geçen hafta bir liderlik toplantısı düzenledi, ancak katılma davetine yalnızca GERB-SDS İttifakı, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/DPS) ve Bulgaristan’ın Yükselişi partisi yanıt verdi. Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı ve Değişime Devam (PP) partisi, sosyalistlerin hükümet kurma girişimini desteklemeyeceklerini önceden açıkladıktan sonra toplantıya katılmadılar, ancak gerçekleşmeyen ikili görüşmelere hazır olduklarını bildirdiler.

Devlet Başkanı ise gösterdikleri çabalardan dolayı sol partileri tebrik etti ve Merkez Seçim Komisyonu (MSK) temsilcileriyle bugün daha sonra yapacağı görüşmeden sonra Meclis'in ne zaman feshedileceğine karar vereceğini ve yeni erken seçim tarihini belirleyeceğini açıkladı. MSK’nın daha önce GERB, HÖH ve BSP tarafından desteklenen kanunda değişiklik yapan bir kararla anlamsız hale getirilen makineli oylama için güvenli kağıt sağlamanın mümkün olup olmayacağını söylemesi bekleniyor.

Anayasa, parlamentoyu feshetmek için bir son tarih belirlemiyor, ancak son bir buçuk yıldır Radev bunu genellikle yaklaşık bir hafta içinde yapıyordu. 21 Ocak Cumartesi günü Devlet Başkanı parlamentoyu feshetmek için acele etmeyeceğini ima ederek, mart ayında seçim yapılmasını istemediğini açıkça belirtti. Bu, erken seçim için mümkün olan en erken tarihin 2 Nisan olacağı anlamına geliyor.


DİĞER HABERLER