BSP’nin hükümet kurma denemesi başarısızlıkla sonuçlandıCumartesi, 21 Ocak 2023

BSP’nin hükümet kurma denemesi başarısızlıkla sonuçlandı

 BSP, GERB, DPS ve “Bılgarski Vızhod” partileri arasında Halk Meclisi’nde düzenlenen liderler toplantısında anlaşma sağlanamadı.

“Prodaljavame Promyanata”, “Demokratik Bulgaristan” ve “Vazrajdane” partileri bu toplantıya katılmayı reddetti.

Kornelia Ninova, toplantının başında Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamındaki yasalar, 2023 bütçesi, ülkenin Schengen'e kabulü ve yargı reformu olmak üzere, dört önemli konuya dikkat çekti.

GERB lideri Boyko Borisov, hükümetin kurulması için herhangi bir engel ve kırmızı çizginin bulunmadığını, ancak GERB'nin BSP yetkisini desteklememe kararının ihlal edilemeyeceğini vurguladı, ancak meslektaşlarıyla bu kararı değiştirme konusunda konuşacağına “çünkü bir sonraki seçimlerin sonuçları farklı olmayacak ve BSP değişti”. İfadesini kullanarak söz verdi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Mustafa Karadayı, Parlamentodaki partiler arasında diyalog eksikliği nedeniyle ülkemizin, gereksiz bir erken seçime daha doğru ilerlediğine dikkat çekti.

Diğer taraftan “Bılgarski Vızhod” lideri Stefan Yanev, liderler toplantısının “önemlii ancak gecikmiş” olarak nitelendirdi.

BSP'nin daveti üzerine parlamenter güçleri arasında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından BSP lideri Kornelia Ninova, erken seçimin kaçınılmaz olduğuna işaret etti.

 BSP Salı günü hükümet kurma yetkisini iade edecek

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 24 Ocak, Salı günü ‘Bulgaristan için BSP’ Meclis grubu temsilcilerini kabul ederek, 3. kabine kurma yetkisini onlardan geri alacak. Bu haber, Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden geldi. Yetkiyi iade  kararı, BSP Meclis grubu ve Yürütme bürosunun ortak oturumunda alındı.

BSP lideri Kornelia Ninova: "Erken seçime gidiyoruz. Ondan sonra ne olacağını seçmenler kararlaştıracak’ dedi.


DİĞER HABERLER