Bu yaz turist sayısı geçen yıla göre yüzde 70 arttıSalı, 14 Eylül 2021

Bu yaz turist sayısı geçen yıla göre yüzde 70 arttı

Zlatni Pyasıtsi (Altın Kum) tatil beldesinde turizm sektörü temsilcileriyle bir araya gelen Turizm Bakanı Stela Baltova,  “Bu yaz deniz kenarında tatil yapan turist sayısı geçen yıla göre yüzde 70 arttı” diye bildirdi. Bakan, yaz turizm sezonunu dinamik, zor ve oldukça kısa olarak nitelendirdi.

Baltova, “Ağustos sonu itibariyle turist sayısı 1,4 milyonu yabancı olmak üzere 3,7 milyon kişidir. Çoğu Romanya'dan gelen tatilcilerdi. Onların sayısında 2020 yazına göre yüzde 103 artış kaydedildi.  Polonya, Almanya, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti'nden gelen misafir sayısında da keskin bir artış var” diye ekledi. Bakan, ülkemizin İskandinav ülkelerinden gelen turist sayısının önceki seviyelerine yükseltmek için aktif olarak çalıştığını açıkladı.

Bakan, “Bakanlık halihazırda 2022 için bir pazarlama programı geliştiriyor” dedi. Baltova’nın ifadesine göre, bu ay ülkemiz Polonya ile turizm alanında bir memorandum imzalayacak. Ülkedeki 9 turizm bölgesinin bağımsızlığını sağlayacak Turizm Yasası’nda da değişiklikler hazırlanıyor.

Bakan, “Devlet, Bulgaristan'ın reklam yüzü olduğu için bu sektörü desteklemeye devam edecek” dedi ve tur operatörlerini destekleme planının ikinci aşamasında sağlanan mali kaynaklardan 5,1 milyon leva miktarında bakiye kaldığını ve işletmelerin bu fonlardan nasıl yararlanabilecekleri konusunda en iyi seçeneklerin arandığını açıkladı. Baltova, “Turist rehberleri de destek almaya devam edecek” dedi ve öncelikle bunların hangilerinin sadece meslek örgütlerinin kayıtlarında tutulmayıp gerçekten çalıştığını belirlemenin uygun olacağına açıklık getirdi. Bakan, ülkedeki bölge sağlık müfettişliklerine dağıtılmak üzere AB çerçevesinde 1,5 milyon antijen test kiti teslim edileceğini de sözlerine ekledi. Test kitlerinin seyahat eden Bulgaristan vatandaşları tarafından kullanılacağı anlaşıldı.

Önümüzdeki kış sezonu için beklentiler orta derecede iyimser. Baltova’nın ifadesine göre, özellikle teleferik ve yapay kar üretme makinesi sahiplerinin turistler için hizmet paketleri oluşturmaları daha zor olacağından dolayı elektrik fiyatlarındaki artış endüstri için bir sorun olacak. Bakan, “Turistlerin teleferikle taşınmasının organizasyonunda da insan kalabalığı olduğu için daha fazla dikkat gerekecek” diye özetledi.


DİĞER HABERLER