Bulgar nakliyecileri, sınır kapılarını 2 saat kapattıPazartesi, 31 Ekim 2016

Bulgar nakliyecileri, sınır kapılarını 2 saat kapattı Bugün protesto eylemi gerçekleştiren Bulgar nakliyecileri saat 10.00-12.00 arasında ülkenin temel altı sınır kapısını ulaşıma kapattı. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada sınır kapılarının yeniden trafiğe açıldığı bildirildi. Kaptan Andeevo ve Lesovo sınır kapılarında kuyruk oluşturan araçların operasyonel işlemleri için harekete geçildiği belirtildi.

Uluslararası Taşımacılar Birliği İcra Müdürü Yordan Abaciev, düzenlediği basın toplantısında "Bulgaristan Cumhuriyeti'nin Tüm Sınır Kapılarında Çekilmez Bir Durum" sloganı altında protesto eylemleri düzenlediklerini bildirdi. Nakliyecilerin "Kulata", "Tuna Köprüsü 1 ve 2", "Kalotina", Kaptan Andreevo" ve "Lesovo" sınır kapılarını kapatacaklarını bildirdi.

Arabaciev, "Niyetlerimizi açıkça ifade etmek istiyoruz. 20 gün önce sınırlarda 60 saatten fazla beklenildi, bu ise sürücüleri zarara uğratıyor. İnsanlık dışı koşullarda beklemek zorunda kalıyorlar-su, tuvalet, basit hijyen koşulları yok" diye kaydetti.

Protestonun sebebi sıkı denetimlerden dolayı nakliyelerin çok gecikmesinden dolayı Bulgar ekonomisine büyük zararlar verilmesinden kaynaklanıyor. Yordan Arabaciev, "Bizim kamyonlarımızın belgelerinin yavaş işlenmesinden dolayı memnun değiliz. Bu bekleme bize zarar veriyor ve bizi rekabet edemez duruma getiriyor. Romanyalı nakliyecilere Avrupa'nın iç kesimlerine yük taşıdıkları zaman yaklaşık 10 saat avantaj tanınıyor. Bu duruma daha fazla tepkisiz kalamayız. Protestomuz sorumlu kurumlara yönelik. Onların sınır kapılarından geçişlerle ilgili soruna kalıcı çözüm bulunması için önlem almasını arzu ederiz" dedi.

Bulgaristan İşveren ve Sanayiciler Konfederasyonu (KRİB) Ulaştırma Komitesi Başkanı Hristo Hristov, "Sınır kapılarındaki kuyruklardan dolayı Bulgar nakliyecilerinin bir günde 1 milyon leva civarında kaybı oluyor. Bir yıl içinde ise kayıplar 300 milyondan fazla levaya ulaşıyor" dedi.

Birkaç gün önce de Uluslararası Taşımacılar Birliği, sınır kapılarında oluşan kamyon kuyruklarından dolayı protesto eylemleri düzenlemekle tehdit etmişti.

Bulgar nakliyecilerinin çalışmak zorunda kaldıkları durumdan sorumlu makamların yanı sıra Başbakan Boyko Borisov da haberdar edildi.


DİĞER HABERLER