Bulgar pazarında yer alan ithal meyve ve sebzelerin payı % 80'e kadar çıkıyorSalı, 27 Ağustos 2019

Bulgar pazarında yer alan ithal meyve ve sebzelerin payı % 80'e kadar çıkıyorBulgaristan Ulusal Bahçıvanlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mariana Miltenova, Bulgaristan Telegraf Ajansı'na verdiği demeçte, "Bu yaz da Bulgar pazarında yer alan ithal meyve ve sebzelerin payı % 80'e kadar çıkıyor" dedi.

Onun ifadesine göre bu eğilimin nedeni yağmur ve dolu yağışlarıdır ve bu da pazarın ihtiyaçlarını etkileyecektir.

Miltenova, "Ekili tarım arazilerinin, yağmur, dolu yağışlarından, don ve kırağıdan zarar görmesinden dolayı yeterli telafi edici önlemler alınması gerekir, ama bu yapılmıyor" dedi. Bulgaristan Ulusal Bahçıvanlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, hayvancılık sektöründen farklı olarak meyve ve sebze sektörüne ulusal ek mali destek ödemelerinin yapılmadığını hatırlattı.

Miltenova, "Tarım Gıda ve Orman Bakanlığı yönetimine meyve ve sebze sektörüne yönelik devlet politikasının tamamen değiştirilmesini ve Bakanlar Kurulu kararı ve Ulusal Meclis kararıyla öncelikli olmasını tavsiye ederim. İnsan gücü, destek, finansman ve sulama, elektrik temini, ithalat kontrolleri gibi faaliyetlerle ilgili sorunla yeterli derecede ilgilenmelidir. O zaman Bulgar pazarında yer alan yerli ve ithal meyve ve sebzelerin oranının bizim lehimize değişeceğini umabiliriz" dedi.

Bulgaristan Ulusal Bahçıvanlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, ayrıca meyve ve sebze pazarının Gıda Güvenliği Ajansı tarafından yeterli kontrolün bulunmadığından dolayı kaydı olmayan sokak satıcılarıyla dolup taştığını söyledi.


DİĞER HABERLER