Bulgar ve Avusturyalı iki şirket, Filibe’de elektrikli bisiklet fabrikası kuruyorCuma, 23 Temmuz 2021

Bulgar ve Avusturyalı iki şirket, Filibe’de elektrikli bisiklet fabrikası kuruyor

Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada, Bulgar bisiklet üreticisi MAXCOM ve Avusturya menşeli motosiklet üreticisi Pierer Group, elektrikli bisiklet üretimi yapacak ortak bir tesisin inşasına 60 milyon levanın üzerinde yatırım yapacak. Tesis, Plovdiv (Filibe) yakınlarındaki Trakya Ekonomik Bölgesi’nde 131 dönümlük bir alanı kaplayacak ve 1 000 kişilik yeni istihdam yaratacak” diye bildirildi.

Fabrika, elektrikli bisikletlerin yanı sıra diğer iki tekerlekli elektrikli araç türlerini de üretecek. Yıllık 350 000 araç üretim kapasitesine sahip olacak tesisin 2023 yılının ikinci yarısında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Ekonomi Bakanı Kiril Petkov, “Bu yatırım Bulgaristan için benzersizdir. Bu, tüm Avrupa'da 1 numara olma şansımızın olduğu bir sektör. Şirketlerimizin yüzde 15'inin başarıya ulaşmasını sağlayabilirsek Bulgaristan ekonomisinin büyüklüğü ikiye katlanacak. Bulgar ekonomisi tam da böyle rekabetçi ve başarılı şirketlere dayanıyor” diye yorumda bulundu.

Avusturya ve Bulgaristan merkezli şirketler, her birinin %50 hisseye sahip olacağı ortak bir işletme kuruyor. MAXCOM ve Pierer Group birkaç yıldır birlikte çalışıyor. 130 000 metrekarelik bir alana elektrikli bisiklet üretimi için modern bir tesis inşa ediliyor ve toplam yatırım 40 milyon avroya ulaşıyor. Avusturyalı şirketten yapılan açıklamaya göre, uluslararası tedarikçiler ilgili üretim tesisi sahasında üretim tesisleri kurma fırsatına sahip olacaklar.

Filibe merkezli MAXCOM Şirketi, 1996 yılında faaliyete başladı. 2001 yılında şirket Avrupa pazarına girdi ve o zamandan beri ürünlerinin %95'inden fazlası Avrupalı ​​müşterilere satıldı. Şirketin halihazırda 40 000 metrekarelik bir alana sahip ve yılda 400 000'den fazla bisiklet üretme kapasitesine sahip bir tesisi var. Firmanın en popüler markaları Sprint ve Shockblaze olup, müşterilerin isteklerine göre özelleştirilebilmektedir. Ticaret Sicilinde yayınlanan verilere göre, şirketin tek pay sahibi Maksim Mitkov'dur.

Pierer Mobility Group, motosiklet üretiminde uzmanlaşmıştır ve en ünlü markaları KTM, HUSQVARNA Motorcycles ve GASGAS'tır. Şirket, özellikle premium motosikletler söz konusu olduğunda Avrupa'nın teknolojik ve pazar liderlerinden biridir. Pierer Mobility Group ayrıca HUSQVARNA E-Bicycles, R Raymon ve GASGAS E-Bicycles markaları altında elektrikli bisiklet üretimi yapmakta ve elektrikli bisiklet ticaretinde uluslararası bir oyuncu olmayı hedeflemektedir.


DİĞER HABERLER