Bulgargaz Şirketi, sıvılaştırılmış doğal gaz tedariki için ihaleler açtıSalı, 20 Eylül 2022

Bulgargaz Şirketi, sıvılaştırılmış doğal gaz tedariki için ihaleler açtı

Bulgargaz Şirketi Müdürü Denitsa Zlateva, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bulgargaz,  sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedariki için ihaleler açtı. Amaç, en iyi fiyat seviyelerini elde etmek için mümkün olduğunca çok şirketin katılımını sağlamaktır” diye açıkladı.

Zlateva, “Bugün ilan edilen ihaleler, Kasım ve Aralık 2022 için LNG temininin yanı sıra 2023 yılının tamamı için LNG temini için yıllık ihaledir. Prosedür kapsamında Bakanlar Kurulu'nun geçen hafta aldığı kararı uygulamak üzere 2024 - 2034 yılları için uzun vadeli LNG alım ihalesi de ilan ediliyor.  İhaleler birkaç aşamadan geçecek. Süreç uzun olacak” dedi.

Bulgargaz, Dedeağaç'ta yapımı devam eden LNG Terminal’inde halihazırda 10 yıl süreyle 10 600 000 MWh kapasiteye sahiptir.

Bulgargaz Müdürü, “Kasım ve aralık ayları için yeniden gazlaştırma üniteleri sağlamak için yoğun müzakereler devam ediyor. Muhtemelen ekim ayında yapılacak Yunanistan'daki Revitusa terminalinde 2023 yılı için yeniden gazlaştırma üniteleri ve kapasite artırımı için ihaleye katılım planlanıyor. İlave olarak 2023 yılı için Türkiye'nin LNG terminallerinde de yeniden gazlaştırma üniteleri sağlamak için görüşmeler devam ediyor” diye açıklık getirdi.

Enerji Bakanı Rosen Hristov, “Geçici hükümet, en azından ısıtma sezonunun sonuna kadar ve ideal varyantta 2023'ün sonuna kadar gaz arzını güvence altına almaya odaklanıyor” diye kaydetti.

Bakan, “Uzun vadeli ihalenin sonuçları bir sonraki düzenli hükümet tarafından kabul edilecek. Onlara iyi bir başlangıç ​​yapacağız. Bulgargaz, hükümet değişikliğine bağlı değildir” diye açıklık getirdi.

Hristov, “Boru hattı gazı ihaleleri de ilan edilmek üzeredir. Aralarında Türk şirketlerinin de bulunduğu diğer şirketlerden Bulgaristan ile müzakereye hazır olduklarına dair işaretler var. En azından ısıtma sezonu için miktarları artırmak için Azerbaycan ile müzakereler de sürüyor. Tüm müzakereler başarıyla sonuçlanırsa, ihtiyacımız olanın iki katı kadar gaz sağlayacağız ve Bulgargaz,  bir Avrupa tedarikçisi veya en azından bölgesel bir tedarikçi olacak” diye belirtti.

Bakan, Gazprom Şirketi ile yapılan görüşmeler ve Rus tedarikçiden gelen doğal gaz akışının yeniden başlaması ile ilgili olarak, "Kimseye kapıyı kapatmıyoruz. Gerçek doğal gaz kaynak çeşitlendirme ve bağımsızlık, ihtiyaç duyduğumuz miktarın en az %130-150'si kadar üzerinde gaz tedarik edebilmek anlamına gelir. Sebep ne olursa olsun, bir tedarikçiden birinin yükümlülüklerini yerine getirememesi durumunda bir tedarikçiden diğerine geçiş imkanı olması lazım" dedi.

Hristov, “Gazprom ile müzakereler devam ediyor, Bulgargaz tarafından yürütülüyor, ancak şu anda herhangi bir gelişme yok” diye ekledi.


DİĞER HABERLER