BulgariaSat-1 uydusu Ağustos'ta yayına başlayacakÇarşamba, 19 Temmuz 2017

BulgariaSat-1 uydusu Ağustos'ta yayına başlayacakÜlkedeki en büyük TV operatörü Bulsatkom Şirketi ve ona bağlı olan Bulgaria Sat Şirketi tarafından uzaya fırlatılan ilk Bulgar yerdurağan haberleşme uydusunun devreye sokulması için hazırlıklar hızla devam ediyor. Bulsatkom tarafından yapılan açıklamada uydunun tüm sistemlerinin normal bir şekilde çalıştığı bildirildi.

Şirket, Ağustos ayının başında uydu üzerinden TV yayını yapmaya başlamayı planlıyor. Bu uydu ile Balkanlar'da ve başka Avrupa bölgelerinde evlere doğrudan TV ve başka iletişim hizmetleri sağlanacak. Uydu, 1800 MHz'lik 4G LTE ağı için uygundur.

TV ve başka iletişim hizmetlerinden başka BulgariaSat-1 uydusu, deprem, fırtına, sel gibi doğal afetler neticesinde meydana gelen acil durumlarda karasal hatlarda arıza oluştuğunda da kullanılabilecek.

BulgariaSat-1 uydusu projesine iştirak eden şirketlerin ortakları ABD İthalat İhracat Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Deutsche Bank, Citibank, Raiffeisenbank ve Cibank gibi dünyada önde gelen finans kuruluşlarıdır.

Uydunun başarıyla uzaya fırlatılması Bulgaristan'ın dünya basınında yer almasına neden oldu. Öyle ki, Bulgaristan'ın adı dünya çapında yayınlanan 370'ten fazla haberde geçti.


DİĞER HABERLER