Bulgaristan, 70 Rus diplomatını ülkeden kovuyorÇarşamba, 29 Haziran 2022

Bulgaristan, 70 Rus diplomatını ülkeden kovuyor

İstifa eden Başbakan Kiril Petkov, dün akşam (28.06.2022) Meclis kulislerinde gazetecilere yaptığı açıklamada Bulgaristan’ın 70 Rus diplomatı ülkeden kovduğunu duyurdu. Başbakan, şu ifadeleri kullandı: “İstihbarat servislerimiz, büyük ölçüde kendi ülkelerinin istihbarat servislerine bağlı olan ve ülkemizin çıkarlarına karşı çalışan kişiler belirledi. Onların birçoğu yabancı istihbarat servislerine hizmet etmiştir, çeşitli görevlerde bulunmuşlardır ve faaliyetlerini gizlemek için diplomat rolü oynamışlardır. Bunlar, Rusya Büyükelçiliğinde çeşitli resmi görevlerde bulunan diplomatlardır. Onlar aldıkları diplomatik pozisyonlar için alışılmadık faaliyetlerde bulunmuşlardır. Bu nedenle kurumsal olarak işlerini yaptıkları için Bulgar istihbarat servislerini ve Dışişleri Bakanlığını tebrik ediyorum ve Bulgaristan'ın çıkarlarına karşı çalışan herkesin geldikleri ülkeye geri dönmeye çağrılacağını söylemek istiyorum”. Petkov, sınıflandırılmış bilgiler olduğu için konuyla ilgili daha fazla bilgi veremeyeceğini açıkladı.

Başbakanın ifadesine göre, bu hareket Rus halkına karşı bir saldırganlık değildir. Petkov, “Yabancı hükümetler Bulgaristan'ın içişlerine karışmaya çalıştığı zaman buna karşı koyacak kurumlarımız var” diye belirtti. Başbakan, “Pazar günü bu 70 kişinin bir uçakla Moskova'ya geri dönmesini bekliyoruz” diye ekledi.

TASS Haber Ajansı tarafından alıntılanan BTA tarafından aktarılan Rusya Dışişleri Bakanlığından bir kaynağa göre, Rusya, Bulgaristan'ın bu adımına karşılık verecektir.

Bu arada Dışişleri Bakan Yardımcısı İrena Dimitrova’nın nota vermek üzere Rusya Federasyonu Sofya Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdığı bildirildi.  Büyükelçi Eleonora Mitrofanova, Bulgaristan’ın Rusya’nın Bulgaristan'daki diplomatik misyonlarında görevli personel sayısını Rusya Federasyonu'ndaki Bulgar diplomatik misyonlarında görevli personel sayısını geçmeyecek sınırlara indirme kararı hakkında bilgilendirildi. Personel sayısının 23'e kadar diplomatik ve 25 idari ve teknik personel düzeyinde olması gerektiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Bulgaristan'ın talebinin iki nedeni var. İlk olarak Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi'nin 11. maddesine dayalı karşılıklılık. İkili ilişkilerin mevcut durumu göz önüne alındığında yabancı misyon personel sayısı makul ve normal bir sınırda tutulmalıdır. İkincisi, yetkili Bulgar makamları tarafından amacı devletler arasında dostane ilişkiler geliştirmek olan Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi ile bağdaşmayan olarak tanımlanan Rus yetkililerin yürüttüğü faaliyetler nedeniyledir. İlgili kurumlar tarafından milli güvenliğe tehdit olarak sınıflandırılan faaliyetler, diplomatların “istenmeyen kişi” ilan edilmelerine gerekçe olarak gösterilen faaliyetler söz konusudur” denildi.

Büyükelçi Mitrofanova'ya verilen sözlü notada Bulgaristan tarafının Rusya'nın Ruse Başkonsolosluğu'nu geçici olarak kapatmasını beklediği ve Bulgaristan'ın da Yekaterinburg'daki konsolosluğunu geçici olarak kapatacağı belirtiliyor.

Büyükelçi Mitrofanova'ya 3 Temmuz 2022 saat 24:00'e kadar ülkeyi terk etmesi gereken Rusya Federasyonu'nun ülkemizdeki diplomatik misyonlarının 70 iştirakçisinin isimleri bildirildi.

Sofya'daki Rusya Büyükelçiliği'ne atıfta bulunan TASS’ın haberine göre, personel eksikliği nedeniyle Sofya'daki Rusya Büyükelçiliği’nin konsolosluk bölümü, Varna'daki Başkonsolosluk ve 1 ay süreliğine Ruse'deki (Rusçuk) Başkonsolosluk geçici olarak kapatılıyor.


DİĞER HABERLER