Bulgaristan, AB Konseyi'nin Dönem Başkanlığı konusunda Yunanistan ile işbirliği yapacakCuma, 22 Nisan 2016

Bulgaristan, AB Konseyi'nin Dönem Başkanlığı konusunda Yunanistan ile işbirliği yapacakAvrupa Politikaları Koordinasyonu ve Kurumsal İlişkilerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Eğitim ve Bilim Bakanı Meglena Kuneva ve Yunanistan Avrupa İşleri Bakanı Nikos Gidakis bugün gerçekleştirdikleri görüşmede Bulgaristan'ın 2018 yılının ikinci yarısında AB Konseyi'nin Dönem Başkanlığı'na hazırlık yapmasına ilişkin işbirliği konusunda Yunanistan'a güvenebileceğini anlaştılar.

Görüşmede Yunanistan'ın AB Konseyi'nin Dönem Başkanlığı Basın Ofisi'nin yapılandırılması ve Bulgaristan'ın popülarize edilmesine ilişkin kampanya konusunda yardımcı olacak bir ekibi gönderme imkanı olduğu anlaşıldı.

Görüşmede Avrupa başkentlerinden başka AB dışındaki Çin, Yaponya, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya gibi ülkelerde de ek olarak gerçekleştirilen yatırım ve turizm kampanyası dahil, AB Konseyi'nin Dönem Başkanlığı'nın organizasyonu konusunda Yunanistan'ın edindiği deneyim paylaşıldı.

Görüşmede ele alınan başka bir konu gelirlerin azaltılması amacıyla araç kiralama, içecek ve iletişim hizmetleri sağlama gibi Dönem Başkanlığı ile ilgili faaliyetlerin bir kısmı için kurumsal sponsorların dahil edilmesi oldu.

Kuneva ve Gidakis, Avrupa Birliği'nde yaşanan olayları göz önünde tutarak, Bulgaristan'ın AB Konseyi'nin Dönem Başkanlığı'nın olası önceliklerini de ele aldılar. İkisi, Batı Balkanlar ve göçün Bulgaristan'ın AB Konseyi'nin Dönem Başkanlığı'nda doğal olarak üzerinde durulacağı konular olacağı görüşünü ifade ettiler.


DİĞER HABERLER