Bulgaristan, AB'de çifte standartla mücadele edecekSalı, 24 Temmuz 2018

Bulgaristan, AB'de çifte standartla mücadele edecekAvrupa Komisyonu, Doğu ve Batı Avrupa'daki yiyecek ve içeceklerde çifte standardın üstesinden gelmeye yönelik Bulgaristan'dan pilot projesini onayladı.

Maliyeti 1,3 milyon avro olan program, çifte standartlarla mücadele eden tüm tüketici örgütlerine destek olacaktır. Taslak program Avrupa Komisyonu'na Avrupa Parlamentosu milletvekilleri Emil Radev ve mevkidaşı Andrey Novakov tarafından sunuldu.

Bulgaria ON AIR televizyonunda yayınlanan "Denyat ON AIR" programına konuk olan Avrupa Parlamentosu milletvekili Emil Radev," AB'deki çifte standartla mücadele oldukça uzun ve ağır. On yıl önce bu konu gündeme getirildi, ancak Avrupa Komisyonu, Batı ve Doğu Avrupa'da satılan yiyecek ve içeceklerin kalitesi arasındaki farkı daha yeni itiraf etti. Ayrıca bu ürünler burada daha pahalı fiyatlarla satılıyor" diye belirtti.

Radev, bu program kapsamında daha fazla Bulgar örgütünün finansman için başvuruda bulunacağını umuyorum, çünkü böylece yerli tüketiciler ne yedikleri ve içtiklerinden haberdar olacaklar.

Avrupa Parlamentosu milletvekili," Bulgarlar haklarını savunmalıdır. Şu anda bir ulusal kontrol kuruluşunun dünya şirketleri ve markalarını kontrol etmesi zor bir iştir.

Buna AB müdahale edip, çifte standartlarla mücadele edecek bir AB teşkilatı kurmalıdır. Bu organın genel merkezinin Bulgaristan'da olması büyük ihtimaldir" diye kaydetti.

Radev'in ifadelerine göre, sorun artık tespit edildi ve şimdi onu çözmek için gerçek adımlar atılması gerekiyor.

Radev," AB, farklı iki hızda gelişmemelidir. Çifte standart, sadece yiyecek ve içeceklerde değil, yakıtlar, temizlik ve kozmetik ürünlerinde de uygulanmaktadır.

Umarım bu proje ile çifte standart ortadan kalkacaktır" diye ifade etti.


DİĞER HABERLER