Bulgaristan, AB'de en ucuz ülke olmaya devam ediyorPazartesi, 27 Ağustos 2018

Bulgaristan, AB'de en ucuz ülke olmaya devam ediyorAvrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) 2017 yılına ilişkin verilerine göre Bulgaristan, AB'de en ucuz ülke olmaya devam ediyor. Ülkemizde fiyatların seviyesi AB ortalamasının yüzde 44'üne denk gelmektedir.

Yiyecek ve alkolsüz içecekler ve tüketici elektroniği olmak üzere iki grup ürün fiyatları bu kuralın bir istisnasıdır.

Bulgaristan'daki en düşük fiyatlar giysi, ayakkabı, mobilya, ulaşım, dinlenme ve eğitim fiyatlarıdır.

Gıda, Avrupa'nın ortalama fiyatının yüzde 62,2'sine denk gelen Romanya'da en ucuzdur. Romanya'yı yüzde 65 oran ile Polonya ve yüzde 73,1 oran ile Bulgaristan izledi.

Gıda, Avrupa'nın ortalama fiyatının yüzde 167,7'sinin üzerinde olan İsveç'te en pahalıdır. İsveç'i Norveç ve İzlanda izledi.

Haberleşme teçhizatı fiyatları bakımından Bulgaristan, yüzde 65,5 ile beşinci sırada yer aldı. Bulgaristan'ın önünde Romanya, Polonya, Litvanya ve Estonya bulunuyor. Tüketici elektroniği Avrupa'nın ortalama fiyatının yüzde 154'ünün üzerinde olan Yunanistan'da en pahalıdır.

Seyahat, alkol, sigara, giyim, ayakkabı, mobilya, dinlenme, restoran ve oteller de olduğu gibi İzlanda'da en pahalıdır. Böylece İzlanda Avrupa'nın ortalama fiyatının yüzde 165'inin üzerinde seviye ile Avrupa'da en pahalı ülkedir. İzlanda'yı yüzde 165,6 ile İsveç ve Norveç izledi.

Ancak iki ülke de AB üyesi olmadığı için AB'de en pahalı ülke olarak yüzde 141,2 oranla Danimarka belirlendi. Danimarka'yı Lüksemburg izledi.

En ucuz ülkeler arasında Bulgaristan ile birlikte Romanya (yüzde 48,4) ve Polonya (yüzde 53,2) bulunuyor.


DİĞER HABERLER