Bulgaristan, AB’den tarımsal sübvansiyonların eşitlenmesini istiyorPerşembe, 09 Mart 2023

Bulgaristan, AB’den tarımsal sübvansiyonların eşitlenmesini istiyor

Tarım Bakanı Yavor Geçev, “Bakanlar Kurulu, Avrupa Birliği (AB) kurumlarına Bulgaristan'ın AB'de tarım üreticileri için destek tutarlarının eşitlenmesi ve bunun daha bu yıl Çok Yıllı Mali Çerçeve hazırlanırken ele alınmasında ısrar ettiği bir bildiri göndermeye karar verdi” diye bildirdi.

AB'de yakınlaşmanın çok fazla ertelendiği konusunda kesin konuşan Geçev, “Uzun yıllar eşitlik için bekledik. Ukrayna'daki savaşın bir sonucu olarak, Birliğin doğu kanadındaki ülkelerin Batılı ülkelerden çok daha fazla zarar gördüğünü gördük. AB’nin doğu Avrupa ülkeleri aslında daha da düşük sübvansiyon alan ülkelerdir. Bu nedenle, AB tepki göstermezse eşitlik baltalanır” diye işaret etti. Bakan, “Bakanlar Kuırulu’nun bugünkü kararıyla Avrupa kurumlarına Bulgaristan’da çiftçilerin ihtiyaçları konusunda net bir mesaj vermiş oluyoruz. Belge, Avrupa Konseyi'nin bir sonraki toplantısında masaya yatırılacak” diye vurguladı.

Kabine, oybirliğiyle AB İstihdam, Sosyal Politika, Sağlık ve Tüketici İşleri Konseyi'nin ("Sağlık" Kısmı) /EPSCO/ 14 Mart 2023'te Brüksel’de gerçekleştireceği olağan toplantısında Bulgaristan'ın aşı tedariki için Pfizer-Biontech ile olan sözleşmenin feshedilmesinden yana bir pozisyonu almasına yönelik bir karar aldı.

Sağlık Bakanı Asen Mecidiev, “Diğer seçenek ise ödemenin teslimattan sonra yapılması gibi belirli bir son kullanma tarihi olan, özel olarak talep edilen miktarlar için üye devletlerin isteklerine uyulmasıdır” diye bildirdi. Mecidiev, “Devlet çıkarlarını koruduğumuz bu pozisyonda kararlıyız. Polonya Sağlık Bakanı tarafından da desteklendik ve son günlerde altı ülkenin daha desteğini aldık” diye ekledi.


DİĞER HABERLER