Bulgaristan, AB'nde koronavirüs ölümlerinde birinci sıradaPazartesi, 23 Kasım 2020

Bulgaristan, AB'nde koronavirüs ölümlerinde birinci sıradaAvrupa Bulaşıcı Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi verilerine göre Bulgaristan, Avrupa Birliği'nde (AB) COVID-19 kaynaklı ölümlerde birinci sıraya yerleşti.

Bunlar, 1 milyon kişi başına düşen ölüm sayısını gösteren rakamlar.

Resmi istatistiklere göre, Bulgaristan'da son 7 gün içinde ortalama ölüm oranı, her gün için 1 milyon kişi başına 15 koronavirüs kaynaklı ölüm olduğunu gösteriyor. 1 milyon kişi başına düşen ölüm sayısı bakımından dünyanın ikinci ülkesiyiz.

İstatistikler, Bulgaristan'ın 24 saat içinde 129 ölüm gerçekleştiğini bildirdiği Cumartesi gününe ait verilere dayanıyor. Bu, 1 milyon kişi başına enfeksiyon kaynaklı 18,6 ölüm anlamına geliyor. Küresel çapta bu göstergeye göre, ölüm oranının 1 milyon kişi başına 18,8 olduğu Bulgaristan'ın önünde yalnızca Kuzey Makedonya yer alıyor.

Öte yandan uzmanların aktardığı istatistiklere göre AB'nde son 14 günde 100 000 kişi başına en çok koronavirüs kaynaklı ölüm vakası bakımından % 23,4 oranı ile Çek Cumhuriyeti birinci, % 22,1 oranı ile Belçika ikinci ve % 17,2 oranı ile Bulgaristan üçüncü sırada bulunuyor. Çekya Sağlık Bakanlığından verilen bilgiye göre, bu sıralamada Bulgaristan'ı % 14,3 oranı ile Polonya ve % 14 oranı ile Slovenya izledi.

Epidemiyolog ve London School of Hygiene & Tropical Medicine okulunda öğretim görevlisi Dr. Petır Markov, Avrupa Bulaşıcı Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi verileriyle ilgili şöyle bir yorumda bulundu: "Bir enfeksiyondan kaynaklanan ölüm oranı, enfeksiyonun bulaşma seviyesini, morbidite seviyesini ve bundan kaynaklanan ölüm oranını birleştiren bileşik bir gösterge. Bu gerçekten üzücü ve iç karartıcı bir rekor seviye. Bu ölüm oranı, Bulgaristan'da bu üç seviyenin her birinin başarısızlıktan kaynaklandığını gösteriyor. Enfeksiyonu kontrol etme ve yayılımını durdurma becerimizde bir başarısızlık, yüksek riskli grupları en az enfekte hale getirme becerimizde bir başarısızlık, hastaları tedavi etme ve hayatta tutma konusunda başarısızlık. Söyleyecek başka bir şey yok".

Analist Tihomir Bezlov, "Şu anda yoğun bakım ünitelerinde bulunan kişi sayısı ve ölümlerin, yeni teşhis edilen vaka sayısına göre 3-5 hafta geciktiği göz önüne alındığında ölüm sayılarının artmaya devam edeceği tahmin edilebilir" dedi. Bezlov, bununla birlikte COVID-19 teşhisi konanlara kıyasla ölüm oranında bir düşüş olduğunu bildirdi. Bir önceki hafta bu oran % 9.58 iken geçen hafta yüzde 8.62 idi.

Bezlov, "Sorun şu ki, yeni tanı konulanların sayısı o kadar yüksek ki ölüm sayısı artmaya devam edecek. Şu anda günde yaklaşık 4 000 yeni vaka ile duraklama döneminde olduğumuzu varsaysak bile ki bu hiç de kesin değil, sağlık sistemimiz bununla başa çıkamaz ve tüm ağır sonuçlarıyla birlikte bazı yerlerde spor salonlarının ve diğer kamu binalarının hastane ekipmanlarıyla yeniden donatılmasına mecbur kalınacak" dedi.


DİĞER HABERLER