Bulgaristan, Avrupa Seyahat Komisyonu’nun 109. Yönetim Kurulu Toplantısı’na ev sahipliği yaptıCuma, 29 Eylül 2023

Bulgaristan, Avrupa Seyahat Komisyonu’nun 109. Yönetim Kurulu Toplantısı’na ev sahipliği yaptı

Bulgaristan, Avrupa Seyahat Komisyonu Derneği’nin (ETC) 109. Yönetim Kurulu Toplantısı’na ev sahipliği yaptı. Etkinliğe Turizm Bakan Yardımcısı İrena Georgieva katıldı. Bakan Yardımcısı, toplantıda yaptığı konuşmada, bunun Avrupa Seyahat Komisyonu'nun düzenli bir toplantısı olduğunu ve her ev sahibi ülkenin böyle bir forum kapsamında destinasyonlarını tanıtma fırsatını kullandığını kaydetti.

Georgieva, Turizm Bakanı Zaritsa Dinkova adına katılımcılara yönelik bir tebrik mesajı okuldu. Bakan mesajında turizm endüstrisinin sürdürülebilirlik konusundaki sorumluluğunun giderek daha fazla farkına vardığını belirtiyor. Turizmi iyileştirme politikaları, turizm ekosisteminin daha fazla istikrarının en önemli dayanağı olarak yeşil ve dijital geçişi giderek daha fazla dikkate alıyor.

Turizm Bakanlığı'nın odak noktası, turistik bölgelerin sürdürülebilir kalkınması için koşullar yaratmanın yanı sıra tüm ilgili taraflar arasındaki ortaklığa dayalı olarak turistik ürünün kalitesini arttırmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Avrupa Seyahat Komisyonu'nun yaptığı bir araştırmaya göre ülkemiz, fiyat-kalite oranı iyi olan, 2023 yılının ilk aylarında gelen turist sayısında en hızlı toparlanma kaydeden ülkeler arasında yer alıyor.

Bulgaristan, 1993 yılından bu yana Avrupa Seyahat Komisyonu üyesidir. Bu, projelere ve girişimlere katılmak ve hem Avrupa'da hem de potansiyel uzun mesafede bulunan pazarlarla turizm sektöründeki iyi uygulamaları paylaşmak için mükemmel bir fırsattır.


DİĞER HABERLER