Bulgaristan Başmüftülüğü AGİT'in İnsan Hakları Toplantısına katıldıCuma, 27 Eylül 2019

Bulgaristan Başmüftülüğü AGİT'in İnsan Hakları Toplantısına katıldıAvrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) her yıl Polonya'nın başkenti Varşova'da dğzenlediği "İnsani Boyut Uygulama Toplantılarında" Bulgaristan Müslümanları'nın son dönemlerde yaşadıkları sorunlar gündeme getirildi.

Slovakya dönem başkanlığında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Dairesi Varşova'da 16-27 Eylül 2019 tarihlerinde "İnsani Boyut Uygulama Toplantısı"nın en önemli gündemlerinden birisi Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılıkla mücadele oldu.

Kongrede 57 üye ülke temsilcileri, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, ayrımcılık ve ırkçlıkla mücadele eden örgütler temsilcileri, uluslararası güvenlik ve işbirliği partner teşkilatlar temsilcileri biraraya geldi.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü dış ilişkiler temsilcisi Hayri Emin de toplantıya katılarak önemli katkılada bulundu. Başmüftülük temsilcisi, Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılıkla mücadele başlıklı oturumda son dönemlerde Bulgaristan Müslümanlarının marıuz kaldığı İslamofobya, olgusu, vakıf mallarının iadesi meselesi, cami ihtiyacı olan bazı belediyelerde inşaat izni sorunları gibi konuları gündeme taşıdı. Bulgaristan hükümetine ve AGİT'in yetkili kurumlarına sorunların giderilmesine ilişkin önerilerde bulundu.

Bulgaristan Dışişleri bakanlığı yetkilileri cevap hakkını kullanarak, Bulgaristan'ın hoşgörüsüzlük ve ayrımcılıla ciddi mücadele ettiğini, gerekli tüm yasaların mevcut olduğunu, gerektiğinde bu tür olguların toplumun tüm sınıfları tarafından kınandığını bildirdi. Ayrıca, Bulgaristan'ın uluslararası sözleşmelere riayet ettiğini ve Anayasası'nın bütün hakları garanti altına aldığını dile getirerek, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve genel olarak insan hakları konularında gayret sarfettiklerini söyledi.

Başmüftülük


DİĞER HABERLER