Bulgaristan Başmüftülüğü, İsveç’te Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını şiddetle kınadıSalı, 24 Ocak 2023

Bulgaristan Başmüftülüğü, İsveç’te Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını şiddetle kınadı

Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “Bulgaristan Başmüftülüğü, Türkiye Cumhuriyeti İsveç Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını şiddetle kınıyor” denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Rasmus Paludan adlı bir insan kılığına giren bu bireyin çılgınca hareketi, yalnızca yabancı düşmanı birinin acizliğini göstermektedir. Nefret söylemi ve temel hak olan kendi kaderini tayin etme hakkının hiçe sayılmasının demokratik toplumlarda yeri yoktur. Din siyasi amaçlar için kullanılmamalı, Kur'an-ı Kerim'in bir nüshasının yakılmasıyla insanlar daha iyi ve huzurlu bir dünyada yaşamayacaklar, tam aksine dünya daha adaletsiz ve çatışmalarla dolu hale gelecektir.

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim'e yapılan bu saygısızlık, sadece Türk milletinin inanç ve değerlerine karşı değil, dünyadaki tüm Müslüman kardeşlerimize karşı da yapılan bir saygısızlıktır.

Bu yabancı düşmanı, Kur’an'ın Yüce Allah'ın koruması altında olduğunu bilmez ve bu tür davranışlar bizi tahrik etmeyecek, çünkü Müslümanlar, kelimenin tam anlamıyla hak din olan İslam'ın takipçileridir.

Gelecekte dünya çapında Müslümanlara karşı benzer İslamofobik ve yabancı düşmanı eylemlerin önlenmesi için failin adil bir ceza alacağını kuvvetle umuyoruz”.


DİĞER HABERLER