Bulgaristan, boru hattıyla doğal gaz tedariki için ihale açıyorSalı, 27 Eylül 2022

Bulgaristan, boru hattıyla doğal gaz tedariki için ihale açıyor

BNT’de yayınlanan bir programa konuk olan Geçici Enerji Bakanı Rosen Hristov, “Bulgaristan bugün yeni bir doğal gaz tedariki ihalesini açacak, ancak bu sefer sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) alımı için değil, boru hattıyla doğal gaz tedariki için ihale yapılacak” diye açıkladı. Bakanın ifadesine göre, fazla gaz miktarlarına sahip Yunanistan ve Türkiye'deki firmalardan teklifler bekleniyor. Ayrıca birkaç gün önce açılan LNG tedarik ihalelerine büyük ilgi olduğunu ve yakında bir sözleşme imzalanmasını beklediğini açıkladı.

Ülkemizin müzakere ettiği tüm tedarikleri yapması halinde fazla miktardaki gazı satmaktan bile bahseden Hristov, Romanya’nın Bulgaristan’ın fazla gaz miktarlarına ilgi gösterdiğini belirtti. Bakan, ülkemiz için doğal gaz sıkıntısı olmadığının güvencesini verdi.

Yaklaşık bir ay önce Hristov, Bulgaristan'ın doğal gaz tedariki için Gazprom Şirketi ile müzakerelerini yenilemesinin kaçınılmaz olduğunu duyurmuştu. Ancak piyasalar sakinleşti ve gaz fiyatlarındaki artış durdu. Bakan, tedarik konusunda sorun yaşamayı beklemese de, Rus şirketiyle müzakerelerden henüz vazgeçmedi.

Hristov, “Tedariklerin yeniden başlamasıyla ilgili sorumuza Gazprom Export'tan hala bir yanıt alamadık. İlk başta şirket yetkilileri düşünmelerini beklememizi istediler ve o zamandan beri değişen bir şey yok. Bu nedenle gerekli olan miktarların sağlanması için başka görüşmeler yürütüyoruz. Ayrıca onunla müzakereler ne kadar zor olursa olsun, potansiyel bir tedarikçiyi reddetmememiz gerektiğini düşünüyorum” diye kaydetti.

Ekim ayı ortasında Yunanistan'ın 2023 için LNG gaz terminallerinde boşaltma slot makineleri alımı ihalesi açacağını ve Bulgaristan'ın bu ihaleye katılacağını da sözlerine ekleyen Bakan, “Benzer bir ihalenin Türkiye'de de olması bekleniyor. Ancak ülkemiz bir terminalde boşaltma slot makineleri temin ettikten sonra, iyi bir fiyata bir tanker tedariki için teklif istenecektir. Ne pahasına olursa olsun gaz alımı kimsenin işine yaramaz” dedi.

Bakan, Bulgaristan'ın sözleşme kapsamında iyi niyetli bir ortak olmak için doğal gaz tedariki için günlük taleplerini Gazprom’a göndermeye devam ettiğini de sözlerine ekledi. Ancak Hristov, ne geçici ne de başka bir hükümetin tahkim davasına gitmek istemediğini belirtti.

Hristov, bugün veya en geç birkaç gün içinde Yunanistan ile doğal gaz ara bağlantı boru hattının 16 nolu yapı ruhsatının alınmasını ve 1 Ekim'den itibaren devreye alınmasını bekliyor.


DİĞER HABERLER