Bulgaristan, burkayı yasakladıCuma, 30 Eylül 2016

Bulgaristan, burkayı yasakladı Bulgaristan Parlamentosu, bugün aldığı kararla burka yasağı getirdi. Parlamento, daha çok Burka Yasağı Teklifi olarak bilinen toplumsal yerlerde yüzü tamamen veya kısmen kapatan giysilerin yasaklanmasına ilişkin kanun tasarısını ikinci tur görüşmede yapılan oylamada kabul etti. Tasarıya göre yüzü tamamen veya kısmen kapatan giysiler, sıkı, ya da yarı saydam elbiseler, vücudu kapatan elbiseler, pelerinler, maskeler veya buna benzer yüzü tamamen veya kısmen kapatan elbiselerdir.

Toplumsal yerlerde bu tür elbise giyen kişilere kanunu ilk kez ihlal edenlere 200 leva ve daha sonraki her bir ihlal için ise 1500 leva ceza kesilecek. İhlalcilerin görev başında olmaları halinde ise ilk ihlal için 500 leva ve daha sonraki her bir ihlal için ise 2000 leva ceza kesilecek.

Sağlık sorunları veya meslek icabı, spor, kültürel, eğitim veya buna benzer başka etkinliklerde, ülkede kayıtlı dinlerin ibadet yerlerinde bu tür elbiselerin giyilmesi gerekirse ve kanunla bunun aksi belirtilmemişse, bu yasak geçerli değildir.

Yasa tasarısı görüşmesi başlamadan önce Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Grubu, Parlamento'nun gündeminden düşmesini teklif etti. Çünkü partiye göre burka yasağı ile intikamcı, radikal ve sağlıklı düşünmeyen güçlerin ders vermeye ve intikam almaya kalkışmasına yol açılıyor.

Kanun tasarısını sunan aşırı ırkçı ve milliyetçi Vatansever Cephesi Koalisyonu Eşbaşkanı Krasimir Karakaçanov bunun aksini teklif etti. Karakaçanov, radikalizmin var olduğunu ve bu kanunun dini gerekçelerle toplumun bölünmesi ve karşı karşıya getirilmesine son verilmesine yönelik bir teşebbüs olduğunu ileri sürdü. Karakaçanov'un ifadelerine göre burka, dini bir simgeden çok bir forma giysidir.

HÖH Grubu Üyesi Yordan Tsonev, burka yasağı teklifinin milli güvenliği ilgilendirdiği telkin edilmeye çalışıldığını söyledi. Tsonev'in ifadelerine göre aslında bölünme, dini ve başka her türlü tahammülsüzlük aşılayan bu kanun tasarısıyla açıkça siyasi bir hedef güdülüyor ve seçim öncesi kasıtlı olarak gündeme getiriliyor.

Burka yasağı teklifinin kabul edilmesini protesto etmek için HÖH Meclis Grubu, oturumu terk etti. Bu HÖH Başkanı Mustafa Karadayı'nın gruba yaptığı çağrı üzerine oldu. Karadayı, kanun tasarısının radikal ve yabancı düşmanlığı besleyen kişilerin girişimi ve her şeyden önce iktidardaki Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin ortaya koyduğu tavrı sonucunda kabul edildiğini belirtti.

Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Milletvekili Hüseyin Hafızov,"Ferace bir tür burkadır. Bu karar feracenin yasaklanmasıdır. Bu kanunla Müslüman kadınların haysiyetini zedeliyorsunuz. Siz tüm dünyadaki Müslüman toplumunu incitiyorsunuz" diyerek öfkesini gizleyemedi.

Hüseyin Hafızov, "Ninelerimin ferace ve başörtülerini çıkarmaya zorlandıklarını anlattıklarını hatırlıyorum. Bunu hatırlıyoruz ve biliyoruz ki, bu kanun tasarısı İslam dini kıyafetlerinin sınırlandırılmasına yönelik ilk adımdır." dedi.


DİĞER HABERLER