Bulgaristan Büyükelçisi Neynski, "Seçim Yasası, yurt dışındaki vatandaşlarımıza ayrımcılık yapıyor"Çarşamba, 27 Nisan 2016

Bulgaristan Büyükelçisi Neynski, BTV'ye konuk olan Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski, Seçim Yasası'nda yapılan değişiklerle ilgili, "Bir kanun parti çıkarlarına hizmet edemez. Seçim Yasası'nda kabul edilen değişiklere ilişkin metinlerde birçok çelişki bulunuyor. Milliyetçi bir oluşum da bir devletin gündemini belirleyemez" dedi. Neynski, seçimlerde oy kullanan vatandaşların artırılmasının milli bir dava haline gelmesi gerektiğini, yurt dışında oy kullanmanın sadece büyükelçilikler ve konsolosluklarda olmasıyla başka ülkelerde yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına sınırlama getirileceğini vurguladı. Ankara Büyükelçisi, "Onlar her yıl Bulgaristan'a 3 milyar leva para getiriyor. Onlar ülke ekonomisini sübvanse ediyor, yabancı yatırımları çekiyorlar" diye izah etti.

Neynski, "Bu karar yürürlüğe geçerse, bu demektir ki Türkiye'de Edirne, İstanbul, Bursa ve Ankara olmak üzere ancak dört sandıkta oy kullanılabilecek. Türkiye'de genelde 50-70 bin kişi arasında oy kullanıyorlar" dedi.

Büyükelçi'nin ifadesine göre elektronik yolla oy kullanılması kilit önem arz ediyor, fakat Bulgaristan'da bunun uygulanması istenilmiyor. Neynski, "Böyle bir uygulamayla şu anda ortaya atılan sahte oy, oy kullanma motivasyonu gibi sorunların bir kısmına çözüm getirilecek" diye görüşünü savundu.

Diplomat, "Önümüzdeki seçimlerle ilgili merak edilen büyük sorulardan biri Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve Lütfi Mestan'ın yeni kurduğu Sorumluluk, Özgürlük, Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partilerinin kaç oy alacaklarıdır. Şu anda Bulgaristan istikrarlı ve güçlü olduğunu göstermekle birlikte bölgeye ve Avrupa'ya ilişkin tartışmalarda karakter göstermesi gerekiyor. Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki göç ve mülteciler anlaşması mükemmel değil, fakat bu anlaşmaya bir şans verilmeli, çünkü şu aşamada daha iyi bir şey düşünülmüş değil" dedi.


DİĞER HABERLER