Bulgaristan daha büyük bir salgın dalgasına hazırlanıyorSalı, 30 Haziran 2020

Bulgaristan daha büyük bir salgın dalgasına hazırlanıyorBaşbakan Boyko Borisov, Ulusal Koronavirüs (COVID-19) Kriz Masası ve Sağlık Bakanı Kiril Ananiev ile çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Başbakanlık konutunda yapılan toplantıda Borisov'a koronavirüs son durum tablosu hakkında ve gerektiğinde hasta kabul etmeye hazır olmaları için hastanelerde bulunan yoğun bakım yatak kapasitesinin artırıldığına dair bilgi verildi.

Başbakan Borisov, Bakan Ananiev'e Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) ve Bulgaristan Hekimler Birliği (BLS) ile hastanelerin yeterli finansmana sahip olması için testlerin ödenmesi ve koronavirüsün tedavisine yönelik sağlık hizmetlerinin karşılanacağı klinik yol hakkında ek görüşmeler yapması talimatını verdi. Borisov, "Giysiler, maskeler, gözlükler stoklamaya başlayın. Her şey yeterli sayıda ve yeterden fazla olmalı" diye kaydetti.
Başbakan, dünyada milyonlarca insanın koronavirüs ile enfekte olduğunu ve Avrupa Birliği'nin (AB) sınırların turistlere açılması da dahil olmak üzere ortak bir politikası olmamaya devam ettiğini belirtti. Başbakan, "Günümüzün koronavirüs belasından kurtulacağımızı söyleyecek uzman yok" diye belirtti. Borisov'un ifadesine göre, bu durumda özellikle vaka kümelerini izlemek ve önlemler üzerindeki kontrolü sürdürmek önemlidir.

Ulusal Koronavirüs (COVID-19) Kriz Masası Başkanı Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski de hastanelerde bulunan yoğun bakım yatak kapasitesinin artırılmasının önemli olduğu görüşünü paylaşıyor. Ulusal Koronavirus Kriz Masası Üyesi olan Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, Avrupa ve Balkanlar'da virüs dalgasının hızlandığına dikkat çekerek, Bulgaristan'da çabaların anti-salgın önlemlerine odaklandığını vurguladı.

Ulusal Enfeksiyon ve Paraziter Hastalıklar Merkezi Müdürü ve Sağlık Bakanlığı Tıbbi Mikrobiyoloji Danışmanı Prof. Dr. Todor Kantarciev, salgının başlangıcından bu yana laboratuvarların kapasitesinin önemli ölçüde arttığını hatırlattı. Prof. Dr. Kantarciev'in ifadesine göre, büyük gruplarda tespit edilen ilk enfeksiyon vakalarını dikkatle izlemek gerekir. Ulusal Koronavirüs Kriz Masası temsilcileri, kutlama etkinlikleri ve dini kutlamaların düzenlenmesinin kesinlikle COVID-19 vakalarında artışa neden olduğunu söylediler.


DİĞER HABERLER