Bulgaristan elektrikli otomobil üretecekPazartesi, 12 Temmuz 2021

Bulgaristan elektrikli otomobil üretecek

Ekonomi Bakanı Kiril Petkov ve Alman elektrikli otomobil üreticisi Next.e.GO'nun temsilcileri arasında elektrikli otomobil üretimi yapacak bir tesisin inşası için mutabakat anlaşması imzalandı. Fabrika, Loveç (Lofça) şehrinde bulunan Balkan fabrikası arazisine kurulacak ve 2 yıla kadar faaliyete başlaması planlanıyor. Yatırımcı fabrika üretim kapasitesinin yılda 20 000 araba olmasını ve bu rakamın ciddi bir şekilde aşılmasını planlıyor.

Yatırımın değeri 140 milyon avro olarak açıklandı. Bundan başka Bulgaristan devleti, tesiste üretilen otomobil sayısı 10 000 eşiğini geçene kadar herhangi bir ön mali teşvik taahhüdünde bulunmuyor.

Petkov, “Üretim başlayana kadar tek bir leva verilmeyecek. Yatırımcı 10 000 otomobil üretip sattığında teşvik verilecek. İkinci aşamada eşik 20 000 araba olarak belirlendi. İlk defa Bulgaristan devletinin risk almamasını sağlıyoruz. Sonuçta vereceğimiz teşvikler vergi olarak alacağımız miktardan çok daha az olacak” dedi.

Bakan, “Devlet, tesisin kapasitesi yılda üretilen ve satılan otomobil sayısı 20 000’e ulaştığında 30 milyon avroluk bir teşvik desteği sağlayacak” diye belirtti.

Petkov, “Bulgaristan, Alman otomobil üreticisini çekmek için daha üç Balkan ülkesiyle rekabete girdi. Avantajımız söz verdiğimiz teşviklerde değil, sunduğumuz katma değerdeydi. Daha somut bir şey söylemem gerekirse tedarikçilerin çoğu Bulgaristan'da bulunuyor ve en önemlisi, birçok otomobil parçası yine ülkemizde üretiliyor” dedi.

Bakan, “Yatırımcıyı çeken başka bir şey de yolsuzluğun sıfır düzeye indirilmesi vaadi oldu. Devletin onlara hiçbir aşamada engel olmayacağına dair bir söz verildi” diye vurguladı.

Fabrikanın kurulacağı Balkan fabrikası arazisinin sahipleri Kiril ve Georgi Domusçievi kardeşlerin müzakerelere aktif olarak katıldığı belirtildi.

Şimdilik şirketin Loveç’teki fabrikasında iki elektrikli otomobil modelini üretmeyi planlıyor. Ancak yatırımcının niyeti portföyünü önemli ölçüde genişletmek, ancak bu aşamalı olarak gerçekleştirilecek.


DİĞER HABERLER