Bulgaristan, Elektronik Ekipman Atıklarının kullanımında Avrupa'da ön sıralardaÇarşamba, 29 Ağustos 2018

Bulgaristan, Elektronik Ekipman Atıklarının kullanımında Avrupa'da ön sıralarda Varna'da düzenlenen Avrupa Birliğinin (AB) bir sonraki program döneminde öncelik olarak dairesel ekonomi konulu bir foruma katılan Çevre ve Su Bakan Yardımcısı Atanaska Nikolova, evsel atıkların yüzde 65'in geri kazanılmasının 2040 yılına kadar Bulgaristan için ulaşılabilir bir hedef olduğunu söyledi.

Nikolova, "Bulgaristan, üzerinde çalışan ve sürdürülebilir atık yönetiminde büyük ölçüde başarılı olan ülkelerden biridir" dedi.

Bakanı Yardımcısı'nın ifadelerine göre atıkların ayrı bir şekilde toplanması, elektronik ve elektrikli ekipman, şarj edilebilir pil atıklarının geri kazanımı ve yeniden kullanımında Bulgaristan, Avrupa çapında önde gelen bir ülkedir, ancak sıralamada arka sıralarda yer aldığı alanlar var.

Bu alanlardan biri, evsel atıkların değerlendirilmesi, geri kazanımı ve yeniden kullanılmasıdır.

Çevresel faktörlerin yanında dairesel ekonominin faydalarına ilişkin değerlendirme yapılıp yapılmadığına yönelik bir soruya cevaben Bakan Yardımcısı, Avrupa'ya ilişkin istatistiklerden derlenmiş rakamların, bunun yılda 1 milyon yeni iş pozisyonu açılmasına yol açacağını gösterdiğini açıkladı.

Nikolova,"Ayrıca dairesel ekonomiden elde edilen kar milyonlarca avrodur. Dairesel ekonomi, yalnızca işletmelere kâr değil, aynı zamanda doğal kaynakların tasarrufu konusunda da fayda sağlıyor" diye belirtti.

Bakanı Yardımcısı'nın ifadelerine göre dairesel ekonomi, kaynakların ve çevrenin korunmasına yönelik bir araç olmaktan başka Avrupa ekonomisini küresel olarak rekabetçi hale getiren bir araçtır.


DİĞER HABERLER