Bulgaristan, Gazprom'dan daha fazla taviz istiyorÇarşamba, 26 Nisan 2017

Bulgaristan, Gazprom'dan daha fazla taviz istiyorEnerji Günlüğü - Bulgaristan, Gazprom'un anti-tekel davası çerçevesinde AB'ye sunduğu tavizleri olumlu bulduğunu ancak genişletilmesi gerektiğini açıkladı.

Bulgaristan Enerji Bakanı Nikolai Pavlov, Rus kamu doğal gaz şirketi Gazprom'un Avrupa Birliği'nde 2012 yılından bu yana devam eden anti-tekel soruşturmasını sona erdirmeye yönelik önerilerini pozitif gördüğünü, ancak genişletilmelerini arzu ettiğini söyledi.

Bulgaristan Enerji Bakanı, Gazprom'un AB'nin anti-tekel soruşturmasının sona erdirilmesi için sunduğu tavizleri değerlendirmek için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu da söyledi.

Gazprom, Rus gazını Bulgargaz'ın Bulgaristan sınırları dışına transfer etme yasağını kaldırmayı önermişti. Böylece Bulgaristan Yunanistan ile bağlantısını gerçekleştirebilecek ve Avrupa gaz piyasasında oyuncu olabilecek.

Gazprom ile AB arasında bir uzlaşma için üye ülkelerin görüşlerini 4 Mayıs'a kadar AB Komisyonu'na göndermeleri gerekiyor.

Mart ayı sonlarında Avrupa Komisyonu'nun rekabetten sorumlu üyesi Margrethe Vestager, Moskova ve Brüksel'in eski Sovyet Cumhuriyetleri ile ilgili doğal gaz sevkiyat politikasında esaslı değişiklikler içeren anlaşma konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.


DİĞER HABERLER