Bulgaristan genelinde arı ölümleri % 50'nin üzerine çıktıSalı, 30 Mart 2021

Bulgaristan genelinde  arı ölümleri  % 50'nin üzerine çıktıBTV'ye konuşan Bulgar Serbest Bal Üreticileri Derneği Başkanı Yasen Yanev, "Bulgaristan genelinde % 50'nin üzerinde bir oranda arı ölümleri yaşanıyor ki bu sıra dışı bir şey. Bu, esas olarak arıların besin kaynaklarının zehirlenmesinden kaynaklanmakta. Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığı çılgınca bu sorunu gizlemeye çalışıyor" diye kaydetti.

Dernek Başkanının ifadesine göre, arıcılar şikayette bulunursa, onlara karşı yaptırım uygulanacak. Yanev, sorunun protesto ettikleri ve tarım arazilerine zararlı müstahzarların püskürtülmesine izin veren 13 sayılı yönetmelikten kaynaklandığını söyledi.

Dernek Başkanı, "Taleplerimiz, savcılık makamlarının işini yapması ve sözümona "oligarkları" savunmayı bırakması ve halka yardım etmesi yönünde. Bu tür ilaçlamalardan sorumlu herkese hak ettiği ceza verilsin" dedi.

Kuzeydoğu Bulgaristan'da da kovanlar boşaldı ve yüksek oranda arı ölümleri kaydedildi. Arı ölümleri, ekilebilir arazilere pestisitlerle mevsimsel ilaçlama başlamadan önce kaydedildi.

Bulgar Serbest Bal Üreticileri Derneğine göre bu sıra dışı bir olay. Ölüm oranının % 50'nin üzerinde olduğu arı kovanları var. Kış mevsiminden sonra arı ölüm oranı normalde % 10'dan az.

Tervel (Kurtpınar) ilçesinde arı ölüm oranı % 90'ın üzerinde.

Bal üreticisi Petır Petrov, "160 arı ailesinin sonbahar ve kış bakımını yaptım, şimdi onların 11'i canlı. Kanımca nedeni böcek ilacı ile zehirlenmesi. Yaz aylarında arılar yiyecek toplar ve kalitesiz polen ve bal söz konusu olduğunda kitlesel arı ölümleri başlar" dedi.

Bal üreticisinin ifadesine göre, sürekli kurumlara ihbarda bulunuyorlar ve sorun 3-4 yıldır devam ediyor. Petrov, "Sorun çok ciddi, bu yıl ise tehlikeli boyuta ulaştı. Laboratuvar test ücretleri arıcılar tarafından ödenir ve bunun olması mümkün değil - bu tür bir testin fiyatı 420 leva. Bu testlerin yapılma şekli kontrendike" dedi.


DİĞER HABERLER