Bulgaristan genelinde 50 binden fazla fidan dikilecekPerşembe, 30 Mart 2017

Bulgaristan genelinde 50 binden fazla fidan dikilecek2017 Yılı Ulusal İlkbahar Yeşillendirme Kampanyası kapsamında Bulgaristan genelinde 50 binden fazla fidan dikilecek. "100 bin fidan olduğumuzda orman olacağız" inisiyatifi kapsamında düzenlenen kampanya Mart ve Nisan aylarında gerçekleştirilecek. Kampanya esnasında Filibe, Pazarcık, Veliko Tırnovo, Gabrovo, Varna, Dobriç, Razgrad, Şumen ve Sofya gibi büyük şehirlere yakın alanlarda olduğu gibi tüm ülkede çok sayıda okul ve anaokulu bahçelerinde de ağaçlandırma çalışmaları yapılacak. Böylece inisiyatif sonucunda ekilen ağaçların sayısı 220 binin üzerine çıkacak.

Bununla artık üçüncü kez ülke çapında bulunan 300'den fazla okul ve anaokuluna 30 binden fazla fidan bağışlanacak. Böylece Bulgaristan'da binlerce çocuk fidan dikme sevincini yaşayacağı gibi eğitim gördüğü ve yaşadığı çevreyi de daha rahat ve daha güzel yapacak. Ağaçlandırma çalışmalarında yer alan çocuklar çevreye, topluma ve kendilerine karşı daha sorumlu olarak büyüyecek.

18 Mart - 9 Nisan döneminde ülke genelinde gerçekleştirilen 10 tane yoğun ağaçlandırma çalışması kapsamında 20 binden fazla fidan dikilecek. Filibe'de 18 Mart'ta, Veliko Tırnovo'da 25 Mart'ta, Varna'da 26 Mart'ta, Razgrad ve Şumen'de 1 Nisan'da, Sofya'da ise 1,2,8 ve 9 Nisan tarihlerinde yapılacak yoğun ağaçlandırma çalışmaları sonucunda yeni ormanlar oluşturulması öngörülüyor.

Ayrı ayrı bölgelerde yapılacak ağaçlandırma çalışmalarının her birine eşlik eden etkinlikler gerçekleştirilecek. Örneğin, bazı ağaçlandırma çalışmaları gayda ve davul eşliğinde yapılacak. Bazılarına ise profesyonel dans topluluklarının gösterileri dahi dans gösterileri eşlik edecek. Sofya'nın çevresinde yapılacak ağaçlandırma çalışmalarından birinde ise organizatörler akustik piyano gösterisi sürprizi hazırlamışlardır. Tüm etkinliklerde çocuklara hediyeler dağıtılması öngörülüyor.

Organizatörler, fidan dikmek isteyen herkesi ağaçlandırma çalışmalarına katılmaya davet ediyorlar. Kampanyaya katılan herkese fidanlar ve fidan dikiminde kullanılan araçlar sağlanacak. Kampanya ile ilgili daha fazla bilgi www.gorata. bg linkinde bulunan sitede buluna bilinir.


DİĞER HABERLER