Bulgaristan Helsinki Komitesi, Simeonov'u kınadıCuma, 26 Ekim 2018

Bulgaristan Helsinki Komitesi, Simeonov'u  kınadıBulgaristan Helsinki Komitesi (BHK), Bulgaristan'ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe (NFSB) Partisi Genel Başkanı olan Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov'un, 16 Ekim 2018 tarihinde Engelliler Hakkında Kanun tasarısı ile ilgili kendi televizyonu Skat'a verdiği demeçte engelli çocukların anneleri hakkında kullandığı ifadeleri sert bir dille kınadı.

O zaman Simeonov, şu ifadeleri kullandı: "Bu kanun tasarısının hazırlanmasına yönelik çalışmalar, bir gram annelik duygusu olmayan, çocuklarını düşünmeyen, sözde hasta çocuklarını sıcakta, yağmurda, çamurda dışarı çıkararak çocukları üzerinden spekülasyon yapan, toplumu manipüle eden bir grup bağıran kadının isteklerini yerine getirmek için başladı. Hiç vicdanı sızlamadan onları sadece maddi amaçlarına ulaşmak için bir araç olarak kullandılar".

BHK, Simeonov'un kullandığı ifadelerin Ayrımcılıktan Koruma Kanunu'na göre taciz teşkil ettiğini ileri sürdü. Örgüt tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:" Bu böyle, çünkü Simeonov tarafından kullanılan ifadeler, engellilerin ve yakınlarının onurunu incitmekte, onları küçük düşürmekte ve toplumda aşağılayıcı bir ortam yaratmaktadır. Bu ifadelerin, hükümetin üst düzey temsilcisi tarafından kullanılıyor olması gerçeği, olayın bilançosunu ağırlaştırıyor ve BHK buna karşı yasal işlem başlatma olasılığını ele alacak".

BHK, ülkenin çeşitli yerlerinde birkaç aydır devam eden engelli çocukların anneleri ve yakınlarının protesto eylemlerini desteklemektedir ve uzmanlık değerlendirme ve imkanlar dahilinde yardım etmeye hazırdır.

BHK'nın açıklamasında şöyle denildi:"22 Ekim 2018 tarihinde Başbakan Yardımcısı Simeonov ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu (KRİB) temsilcilerinin yaptığı açıklamaları da kabul edilemez buluyoruz. O zaman KRİB temsilcileri, engelli kişileri işgücü piyasasına entegre etmek için bazı önlemlere karşı çıktılar. Onlar, engelli çocukların anneleri ve yakınlarının protesto eylemlerini, kesinlikle demokratik olmayan araçlarla siyaseti meşru bir şekilde etkilemeye çalışan bir "cunta" olarak nitelediler ve engelli çocukların anneleri ve yakınlarının protesto eylemlerine karşı 20 000 kişinin katılımıyla büyük bir gösteri organize edebileceklerini ima ettiler".

BHK açıklamasında," Devlete yakın olan büyük sermayeli şirketleri temsil eden örgütler tarafından benzer niyetlerin kamuoyuna açıklanması, barışçıl protesto hakkı gibi temel insan haklarının aşeyhine olan özel ekonomik çıkarların kamuya açık olmayan, perde arkasındaki etkilerinin endişelendiren belirtisidir" diye belirtildi.


DİĞER HABERLER