Bulgaristan hükümeti, avronun kabul edilmesine ilişkin operasyonel planı kabul ettiPazar, 29 Mayıs 2022

Bulgaristan hükümeti, avronun kabul edilmesine ilişkin operasyonel planı kabul etti

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Asen Vasilev, Başbakanlık Konutu’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada hükümetin ülkemizin para birimi olarak avronun kabul etmesine ilişkin operasyonel planı onayladığını bildirdi. Plan, 1 Ocak 2024'ten itibaren ülkemizin Avrupa Birliği’nin (AB) resmi para birimi olan avroyu kullanmaya başlamasını öngörüyor.

Başbakan Kiril Petkov, kabine toplantısından önce yaptığı açıklamada kabul edecekleri planın Bulgaristan ve gelişimi için önemli bir başlangıç ​​noktası oluşturacağını kaydetti.

Vasilev, “Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) Yasası’nda yapılacak bir değişiklik de dahil olmak üzere bir dizi yasal değişiklik yapılacak, yani süreç Meclis'te devam ediyor” dedi. Başbakan Yardımcısı, bunun, 1 Ocak 2024'te avroyu kabul etmeye teknik olarak hazır olmamız için bankalara ve devlet kurumlarına avronun tedavüle girmesi, para biriminin dönüştürülmesi, Bulgar levası kredi ve mevduat hesaplarının avroya dönüştürülmesine ilişkin plan kabul etmeleri için son tarihler belirleyen ve görevler veren bir operasyonel plan olduğunu açıkladı.

Başbakan Yardımcısı, Bulgaristan'ın sabit bir leva-avro döviz kuruna sahip olması nedeniyle Bulgaristan'ın Para Kurulu aracılığıyla avroyu fiilen kabul ettiğini hatırlattı.

Vasilev, “Plan, Temmuz 2021'den itibaren halka açık olarak yayındı. Bazı tüccarların para çevirisinden kaynaklanan fiyatları artıramaması için avronun tedavüle girmesinden üç ay önce ve bundan dokuz ay sonra fiyatların hem BGN hem de EUR olarak belirlenmesi planlanmaktadır” diye anımsattı.

Başbakan Yardımcısı, “Avro, mevcut sabit döviz kuru üzerinden kabul edilecek. Tüccarların bir ay boyunca her iki para biriminde de olacak şekilde iki yazarkasa kullanması bekleniyor”.

Bundan önce koalisyon hükümet ortağı Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi, gerekli planların hazırlanmadığı gerekçesiyle planın kabul edilmesine karşı çıktı.


DİĞER HABERLER