Bulgaristan ile ABD arasındaki ekonomik iş birliğini harekete geçirmeye yönelik tedbirler görüşüldüCuma, 19 Mayıs 2023

Bulgaristan ile ABD arasındaki ekonomik iş birliğini harekete geçirmeye yönelik tedbirler görüşüldü

Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov, ABD'nin yeni Bulgaristan Büyükelçisi Kenneth Merten ile bir araya geldi. İkili, Bulgaristan ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve iş birliğini derinleştirmeye yönelik tedbirleri ele aldı.

Büyükelçi’ye “Yatırımcılarla Kahvaltı" girişimini sunan Bakan, ilk görüşmelerinden birinin tam da ülkemizdeki Amerikan iş dünyası ile olduğuna dikkat çekti. Stoyanov, “İyi bir diyalog ve şirketlerden geri bildirim almak benim için özellikle önemli, çünkü bakanlık olarak eylemlerimizin zamanında ve doğru olup olmadığı konusunda en doğru rehber onlardır” diye vurguladı. Geçen yıl Bulgaristan ve ABD arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 2 milyar ABD Doları olarak rekor düzeyde gerçekleşmesinin ikili ilişkilerin çok iyi geliştiğini gösterdiğini sözlerine ekleyen Bakan, “ABD ekonomisinin boyutu göz önüne alındığında yatırımları ve ikili ticareti artırmak için yapabileceğimiz daha çok şey var” dedi.

Büyükelçi Merten, Amerikan iş dünyasının Bulgaristan pazarında iyi bir performans gösterdiğini, ancak daha da iyi sonuçlar için çalışılması gerektiğini belirtti. Bu bağlamda, Bulgaristan'ın Washington ve Chicago'ya ticaret ataşesi atama ve seçim prosedürünün halihazırda devam ettiğini açıklayan Stoyanov, “Ağustos 2022'de göreve geldiğimde Bulgaristan'ın ABD'de tek bir ticaret ataşesi yoktu ve Los Angeles, Chicago ve Washington'daki ticari ve ekonomik ilişkiler ofisleri çalışmıyordu. Bulgaristan için bu kadar önemli bir ortak olan bir ülkede çalışmayan üç ticari temsilciliğin olması düşünülemez” diye açıklık getirdi.

Kenneth Merten, Amerikan Büyükelçiliği'nin Bulgaristan Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı ile her zaman iyi bir iş birliği içinde olduğunu vurgulayarak, gelecekte ekonomi alanında ikili ilişkilerin geliştirilmesi için daha fazla ortak girişim olacağına inandığını dile getirdi.


DİĞER HABERLER