Bulgaristan ile Birleşik Arap Emirlikleri turizmde iş birliği yapacakPerşembe, 20 Ocak 2022

Bulgaristan ile Birleşik Arap Emirlikleri turizmde iş birliği yapacak

Turizm Bakanı Hristo Prodanov, dün (19.01.2022) Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sofya Büyükelçisi Sultan Raşid Sultan Alkaytub Alnuaymi ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan, yapılan görüşmede şunları kaydetti: “Son yıllarda Bulgaristan ile BAE arasında çok güçlü bir turist akışı var ve bu potansiyeli birlikte geliştirirsek mutlu olurum. Bu bağlamda, gelecekte sizinle verimli ve başarılı bir iş birliği yapmayı umuyorum”.

Prodanov, Büyükelçiye devam eden koronavirüs pandemisine rağmen Turizm Bakanlığının BAE'den gelen misafirleri ağırlayabilmemiz için kış turizm sezonunun sorunsuz geçmesini sağlamak için çalıştığına dair güvence verdi. Bakan, Orta Doğu'dan Bulgaristan’a yapılan uçuşlarda çifte artış için ciddi bir potansiyel olduğunu belirten Sofya Havalimanı yönetimi ile görüşmeler yapıldığını açıkladı. Prodanov, “Ana önceliklerimizden biri e-vize uygulamasını başlatmak, çünkü bu geliştirebileceğimiz bir bakış açısıdır” diye açıklık getirdi.

Sultan Raşid Sultan Alkaytub Alnuaymi, BAE’in Bulgaristan'ı stratejik bir ortak olarak gördüğünü ve 2022'nin iyi bir yıl olacağını ve özellikle turizm alanında iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacağını umduğunu söyledi. Büyükelçinin ifadesine göre, Bulgaristan, turizm için çok iyi koşullara ve ziyaret edilecek harika yerlere sahip ve şu anda birçok BAE vatandaşı kış sporları yapmak için Bulgaristan’ı seçmektedir. Sultan Raşid Sultan Alkaytub Alnuaymi, yurttaşlarının tercihlerinin, büyük kış tatil beldeleri olan Bansko, Pamporovo ve Borovets’ten yana olduklarını ifade etti.  

İkili ayrıca BAE Ekonomi Bakanlığı ile Turizm Alanında bir İş Birliği Mutabakat Zaptı imzalama olasılığını da tartıştı.


DİĞER HABERLER