Bulgaristan ile Kazakistan arasındaki ekonomik iş birliğini etkinleştirme olasılıkları ele alındıPerşembe, 17 Kasım 2022

Bulgaristan ile Kazakistan arasındaki ekonomik iş birliğini etkinleştirme olasılıkları ele alındı

Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov'un 15 Kasım’da Kazakistan Sofya Büyükelçisi Temirtay İzbastin ile gerçekleştirdiği görüşmede Bulgaristan ile Kazakistan arasındaki ekonomik iş birliğini etkinleştirme olasılıkları ele alındı.

Bakan, “Bulgaristan ile Kazakistan arasındaki ikili ticaret hacmi, 2021’de 50 milyon dolara yaklaştı” diye vurguladı. Stoyanov’un ifadesine göre, ikili ticaret hacminin karşılıklı çıkar alanlarında artışı ve gelişmesi için çok büyük bir potansiyel var. Bakan, “Diyalog, her iki ülkeden hem iş dünyasının hem de kurumların temsilcilerinin katılabileceği daha fazla ortak girişimin birlikte belirlenmesi için temel oluşturur” dedi.

Toplantıda ayrıca Kazakistan-Bulgaristan Hükümetlerarası Karma  Ekonomik İş Birliği Komisyonu’nun yaklaşan 5. oturumun gündemi de ele alındı ​​ve katılımcılar bunun iki ülke arasındaki ticari, ekonomik ve yatırım ilişkilerini geliştirmek için önemli bir araç olduğu görüşünde birleştiler.


DİĞER HABERLER