Bulgaristan internette Kiril harfleriyle alan adı kullanabilecekSalı, 31 Mayıs 2016

Bulgaristan internette Kiril harfleriyle alan adı kullanabilecek Avrupa Brliği'nin .eu uzantılı domainini yöneten sivil toplum örgütü olan EURid ve Avrupa Komisyonu Bulgaristan Temsilciliği tarafından bugün ülkede Bulgaristan'ın .eu uzantılı yeni domaini tanıtıldı.

EURid Dış İlişkiler Müdürü Giovanni Seppia,"Bugün Bulgaristan'a böyle bir hediyemizin olabilmesi için son yedi yıl içinde yaptığımız sıkı çalışmalarımızın meyvesini gördüğümüze seviniyoruz. Bulgarların ana dilinde internet kullanmalarına imkan sunarak Avrupa Birliği'nin Kiril alfabeli domaini ile AB'nin tek dijital pazarına yönelik büyük bir adım atmış oluyoruz. .eu domaini AB'nde çokdillilik açısından büyük bir rol taşıyor ve onun sayesinde artık Bulgaristan'ın internet ortamına eşsiz benzersiz katılımı sağlanıyor" dedi.

.eu uzantısını kullanan Kiril harfleriyle kayıtlı tüm alan adları .eu uzantısını kabul etmek için bir birleşme sürecinden geçecek. Böylece Bulgarca sayfalar AB'nin internet ortamında belirli ve ayırt edici bir profile sahip olacak.

Avrupa Brliği'nin .eu uzantılı domaini, 31 ülkeden 500'ün üzerinde kişiyi bir internet kimliğinde birleştirerek dünyada en üst düzeydeki en popüler domainler arasında bulunuyor. Domain 2016 yılında alan adı kaydı yapmaya başladığından beri 3,8 milyondan fazla alan adı kaydı yapılmıştır. Pek çok şirket ve marka kuruluşlar, Avrupalı kimliğini ve iş hedeflerini açıkça ifade etmek için pratik bir çözüm olarak. eu web sitesini kullanıyor.


DİĞER HABERLER