Bulgaristan İşveren Örgütleri Derneği, hizmet süresi priminin kaldırılmasını talep ettiPazartesi, 24 Temmuz 2017

Bulgaristan İşveren Örgütleri Derneği, hizmet süresi priminin kaldırılmasını talep etti Bulgaristan İşveren Örgütleri Derneği (AOBR), çalışma süresi ve meslek deneyimi için işçi maaşına ek olarak verilen hizmet süresi priminin kaldırılmasını talep etti. Basın toplantısında bunu açıklayan dernek temsilcileri arasında Bulgaristan Sanayi Sermaye Derneği Başkanı ve AOBR Dönem Başkanı Vasil Velev de hazır bulundu.

Velev, işçi ücretinin yeniden yapılandırılmasıyla ve hizmet süresi priminin kaldırılmasıyla işçiler ve memurlar arasında eşitlik sağlanmasına imkan verileceğini kaydetti. Böylece böyle bir değişikliğin yıllarca yürürlükte olduğu devlet memurları arasında ayrımcılığın aşılacağını söyledi.

Dernek temsilcileri hizmet süresi priminin kaldırılmasıyla aynı işi yapan, fakat çalışma süreleri faklı olan kişilerin ücretlerindeki farkın üstesinden gelineceğinin altını çizdiler.

Vasil Velev'in ifadelerine göre hizmet süresi priminin kaldırılmasıyla kişilerin hakları sınırlandırılmayacak, çünkü onların aldığı maaşın miktarı azaltılmayacak. hizmet süresi priminin kaldırılmasının işçi ve memurların tekrar işgücü piyasasına geri dönmesine imkan sunacağını sözlerine ekledi.

Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu (KRİB) Başkanı Kiril Domusçiev, AOBR tarafından yapılan tüm önerileri desteklediğini kaydetti. Domusçiev, hizmet süresi primi dahi yapılan her ödemenin işçi ücreti olarak ödenmesinin önerildiğini ve böyle olduğu takdirde kimsenin mağdur olmayacağını söyledi.

AOBR, asgari sigorta geliri sınırlarının da kaldırılmasını talep etti. AOBR, asgari işçi ücretini iş pozisyonu ve ekonomik faaliyetlere göre belirlenmesini düzenleyen Sosyal Sigorta Kodeksinin bir maddesinin iptal edilmesi önerisinde bulundu.


DİĞER HABERLER