Bulgaristan Kalkınma Bankasından KOBİ’lere yönelik yeni finansman desteği programıÇarşamba, 29 Eylül 2021

Bulgaristan Kalkınma Bankasından KOBİ’lere yönelik yeni finansman desteği programı

Bulgaristan Kalkınma Bankası (BBR), özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeleri (KOBİ), yaratıcı endüstrileri ve startup'ları hedefleyen yeni bir program başlatıyor.

Program, yatırımları teşvik etmeyi ve Covid-19 pandemisinin olumsuz etkilerini azaltmayı amaçlayan Pan-Avrupa Garanti Fonu tarafından desteklenmektedir.

40 milyon avro tutarındaki yeni program, projeye ve başvuran şirketlerin iş geçmişine bağlı olarak standart teminat ve katkı payı tutarlarının altında şartlarda doğrudan kredi verilmesini sağlıyor.

Pandemiden en çok etkilenen yaratıcı faaliyetlere sahip şirketlere verilen krediler 500 bin levaya kadar çıkıyor. Başlıca avantajları, teminat ve katkı payı tutarlarının asgari düzeyde olması koşulu, yani talep edilen kredi tutarının %10'u miktarındadır.

Finansmana erişimi en zor olan, kredi geçmişi olmayan yeni kurulan şirketler, asgari 250 bin leva tutarlı kredilere, mülklerini ipotek etmeye veya muaccel bir ortak borçlu aramaya gerek kalmadan başvurabilirler. Banka için teminat, kredi yoluyla satın alınan varlık olacaktır.

Diğer iki segmente girmeyen tüm sektörlerden küçük ve orta ölçekli işletmeler de daha iyi kredi koşullarından yararlanabilir: 10 yıl vadeli ve 18'e kadar ödemesiz dönemli 100.000 levadan 5 milyon levaya kadar tutarında kredi alabilirler. Onlar için teminatsız ve standart seviyelerden 2 kat daha düşük seviyelerde katkı payı ödeme koşuluyla finansman imkanı sunuluyor. 

Her üç program kapsamındaki kredilerin faiz oranları, Avrupa Yatırım Fonu’nun (AYF) garanti programı kapsamı nedeniyle indirimli olacaktır.

Şirketler artık başvurularını bankanın web sitesi www.bbr.bg üzerinden veya BBR’nin Sofya'daki Dyakon İgnatiy No:1 adresinde bulunan ofisinde yerinde yapabilirler.

 


DİĞER HABERLER