Bulgaristan, Kristalina Georgieva'yı Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine aday gösterdiÇarşamba, 28 Eylül 2016

Bulgaristan, Kristalina Georgieva'yı Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine aday gösterdi Bakanlar Kurulu, 1 Ocak 2017-31 Aralık 2021 dönemi için Kristalina Georgieva'yı Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine aday gösterme kararını aldı. Bu kararla 19 Haziran 2014 tarihinde UNESCO Genel Müdürü İrina Bokova'nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine aday gösterilmesine ilişkin karar iptal edildi.

Bokova, bu makama aday bayanlar arasında en iyi şekilde ülkeyi temsil etti, fakat son yapılan gayri resmi oylamalarda büyük sayıda cesaret kırıcı oylar aldı ve seçim için gerekli olan minimum 9 oyun altında destek aldı ve bu da onun seçilme şansını düşürüyor. Bu durum, mücadeleye başarıyla katılıp kalan kısa sürede önde giden aday olabilecek yeni bir adayın gösterilmesiyle alternatif bir yaklaşım gerektiriyor.

Kristalina Georgieva, özellikle geniş kapsamlı mülteci ve sığınmacı dalgalarının oluşmasına sebep olan uzun süreli ve şiddetli insani krizlerin yaşandığı koşullarda Birleşmiş Milletler'in faaliyetlerinde öncelikli eğilim olarak ortaya çıkan uluslararası işbirliği ve insani yardım alanında tüm dünyada tanınan otorite sahibi bir şahsiyettir.

Bütçe ve İnsani Kaynaklardan Sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı olarak Kristalina Georgieva, Avrupa Birliğinin politikalarının gerçekleştirilmesinde ve insan kaynakları süreçlerinin biçimlendirilmesi ve optimize edilmesinde kilit role sahip.

Georgieva'nın geniş bir desteğe ve uluslararası ilişkilere sahip olması Bulgaristan'ın onu aday göstermesiyle Doğu Avrupa Bölge Grubu'nun sağlamlaşmasına yönelik ciddi bir girişimde bulunmasına imkan sunuyor.

Hükümet, Dışişleri Bakanı'na Bulgaristan'ın Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine adayına destek sağlanmasına ilişkin kampanyayı BM üyesi ülkeler ile koordine etmesi görevini verdi.


DİĞER HABERLER