Bulgaristan milletvekillerin yarısı RusofilSalı, 25 Temmuz 2017

Bulgaristan milletvekillerin yarısı Rusofil Meclisin internet sitesinde yayınlanan bilgiye göre Bulgaristan milletvekillerin yarısı Rus yanlısı, ya da başka bir deyişle Rusofil. Yayınlanan belgeye göre milletvekilleri Rusya'ya karşı rekor bir ilgi göstermektedir.

Toplam 240 milletvekilliden 119'u, Meclis Bulgaristan-Rusya Parlamentolararası Dostluk Grubu'na katıldı.

Kıyaslama yapmak gerekirse, Bulgaristan- Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Parlamentolararası Dostluk Grubu'na iki misli daha az olan 68 milletvekili katıldı.

Rusya grubu için "mücadele" o kadar büyük ki, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partileri Bulgaristan-Rusya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı olarak aynı görevi paylaşıyor. Meclis Bulgaristan-Rusya Parlamentolararası Dostluk Grubu Eşbaşkanları BSP Milletvekili Anton Kutev ve GERB Milletvekili Krasimir Velçev.

Rusya'ya sevgi besleyen milletvekilleri birleştiren grubun Başkanı'nın üç yardımcısı bulunuyor. Onlar Volya Partisi Genel Başkanı Veselin Mareşki, Ataka Partisi Genel Başkanı Volen Siderov ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili General Simeon Simeonov.

Ne ilginçtir ki, Rusya Dostluk Grubu'ndan sonra Meclisteki ikinci büyük grup Bulgaristan-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu'dur. Bu gruba 73 milletvekili katıldı. Bulgaristan- Kuzey Kore Halk Demokratik Cumhuriyeti Parlamentolararası Dostluk Grubu'na ise 4 milletvekili katıldı.

Milletvekilleri en az ilgi Kamboçya'ya karşı duyuyor. Bu ülke ile dostluk grubuna iki, Afganistan ile dostluk grubuna ise üç milletvekili üye oldu. 44. Halk Meclisinde çeşitli ülkelerle parlamento düzeyinde 87 dostluk grubu yer alıyor.

Hafta sonu Nikolay Malinov, Rusofiller Ulusal Hareketi Genel Kurulu toplantısında yapılan oylamada yeniden Başkan seçildi. Rusofiller Ulusal Hareketi, 37 bini aşkın üyesi olan ülkede en büyük sivil toplum kuruluşudur. Foruma Patrik Neofit ve Başbakan Boyko Borisov tarafından tebrik mesajları gönderildi.


DİĞER HABERLER